ai Met dank aan Hermine Roosendaal-Hooning (kleindochter van Kasper Niehaus), Jan Louter en familie Scholten voor hun informatie. 20 BERGENSE KRONIEK, NOVEMBER 2021 Na het vertrek van de bewoners wordt het huis dichtgespijkerd en doet het dienst als drankenopslag. Links is een deel van de opslag te zien. Foto: Trees Bruinsma, 1984. Collectie: Regionaal Archief Alkmaar. zolder vindt de familie Scholten nog een karton, een sja bloon van Niehaus waarin de gaatjes nog goed te zien zijn. Een mooi object, dat ze met trots bewaren en bekijken. Jo overlijdt in 1971 en Kasper overlijdt op 29 april 1974 op 85-jarige leeftijd in verzorgingshuis De Marke in Bergen. Er is geen graf van Kasper Niehaus, zijn as is uitgestrooid. Wel is er een prachtige bronzen kop van hem, gemaakt door de bekende Bergense beeldhouwster Jeanne Kou- wenaar-Bijlo. Het origineel is geschonken aan het Beel denpark De Havixhorst in De Schiphorst (Drenthe), dat de ontwikkeling van de Nederlandse figuratieve beeldhouw kunst vanaf de 20ste eeuw in beeld te brengt. Museum Kranenburgh heeft een kopie in het depot. Het huis wordt in 1985 gesloopt. Het terrein is nu be bouwd met appartementen. Kop van Kasper Niehaus door Jeanne Kouwenaar-Bijlo, brons. Collectie Beeldenpark De Havixhorst in De Schiphorst (Drenthe). Bronnen Op te vragen bij de redactie. Overige bijzonderheden In 1964 kreeg Kasper Niehaus ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag de zilveren erepenning van de Gemeente Bergen, tegelijk met twee andere Bergense schilders: zijn vriend Jac. K. Koeman en Jan van Herwijnen. Hij was leraar van de Bergense schilders Arend Bos Eijssen en Piet Stenneberg. Enkele belangrijke exposities van zijn werk: - Debuut-tentoonstelling in 1924 Galerie d'Art Francais in Amsterdam, gefinancierd door Conrad Kickert. De galerie wordt bestierd door Jan van Deene. - 'Kijken is Bekeken worden' - de keuze van Gerrit Komrij uit de kelders van het Stedelijk Museum Amsterdam in 1996 - betekent een herontdekking van het kunstenaarschap van Niehaus. - Eretentoonstelling bij het Kunstenaars Centrum Bergen, 17 februari 1982 tot 14 januari 1983; - 'Het Aardse Paradijs', Museum van Moderne Kunst in Arnhem, juli-september 2007; - Magie en zakelijkheid. Realistische schilderkunst in Nederland' in 1999, Museum van Moderne Kunst in Arnhem, waar vier schilderijen van Niehaus hangen; - '1900-1950 uit onze collectie', Museum Kranenburgh Bergen, 2010. Lidmaatschappen: Lid van de Hollandsche Kunstenaarskring vanaf 1931 Lid van het KCB 1947-1968, met als activiteiten: - het voordragen van aspirant leden bij nieuwe inschrijvin gen; - samensteller van tentoonstellingen. Werk van Kasper Niehaus is onder andere aangekocht door het Stedelijk Museum Amsterdam, het toenmalige Gemeen temuseum in Den Haag en door Museum Arnhem.

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 22