Kasper Niehaus - kunstschilder, kunstcriticus en collectioneur Aan de Dorpsstraat 9 in Bergen stond in de vorige eeuw tegenover de Petrus en Paulus- kerk een dorpsboerderij. In 1935 wachtte het huis op nieuwe bewoners. Dat werd de kunst schilder en kunstcriticus Kasper Niehaus. Kasper Niehaus (1889-1974), oudste zoon van Heio Nie haus (1864-1899) en Geerdina Noordhoff (1861-1931), werd 29 oktober 1889 geboren te Groningen. Zijn over grootvader was uit Oost-Friesland (Duitsland) naar Gro ningen gekomen. Zijn vader doet iets in de handel en overlijdt wanneer Kasper tien jaar is. Zijn moeder verdient daarna de kost als pensionhoudster. Het is een milieu waar een artistieke loopbaan niet voor de hand ligt, maar Kasper kiest hier wel voor. In 1901 gaat hij korte tijd in de leer bij een decoratieschil der, waarna hij drie jaar de avondopleiding schilderen volgt aan de Academie Minerva in Groningen. Hij mag van zijn moeder kunstschilder worden maar moet eerst tekenon derwijs volgen zodat hij altijd als tekenleraar kan werken. Daarom verhuist hij met zijn moeder en zijn vier jaar jon gere broer Menno naar Amsterdam om daar toelatingsexa men te doen voor de Rijksnormaalschool voor Teekenon derwijzers. Dat examen ging niet goed, maar hij wordt wel toegelaten tot de Rijksschool voor Kunstnijverheid. Daarna gaat hij nog een jaar naar de dagschool van de Rijksacade mie van Beeldende Kunsten en volgt daar vervolgens nog enkele jaren avondonderwijs. In deze periode sluit hij vriendschap met de beeldhouwer John Radecker en de schilders Conrad Kickert, Thé Lau en Jan van Deene, die later zijn zwager zou worden. Van Deene typeert hem: "Hij was scherpzinnig, had eigen welgefundeerde denkbeel den, die hij koppig verdedigde. Overigens was hij de zachtzin nigheid zelve, hij hield van grapjes en kon hartelijk lachen. Hij was een beetje doof, las veel en is dat zijn hele leven blijven doen." (bron: Arnhemse Cahiers 2007). Met een stel vrienden gaat Niehaus in 1910 voor een studiereis naar Parijs. Jan van Deene spoort hem aan naar Parijs te komen: "Ik vrees dat het voor dien tijd toch niet veel met je werk worden zal." Van 1911 tot 1918 woont en werkt hij te midden van een grote vriendenkring in Amsterdam. Ook Jack Vecht, eigenaar van de belangrijke kunsthandel aan het Rokin in Amsterdam, hoort daarbij. Daar exposeert hij later, in 16 ANS SCHOT Het Kasper Niehaushuis (Dorpsstraat 9), ca. 1959. Collectie Regionaal Archief Alkmaar (FO22_0176). De kunstschilder Hij woont ongeveer een jaar op Montparnasse, gaat naar de eerste tentoonstelling van Honoré Daumier en komt in aanraking met het werk van Pablo Picasso, Paul Cezanne, Georges Braque en Ferdinand Leger. Hij is vooral onder de indruk van het werk van de pointillist Georges Seurat en van de avant-garde-schilder Henri Rousseau le Douanier met zijn ongecompliceerde composities. Door hen wordt zijn werk sterk beïnvloed. In het atelier van Conrad Kickert in Montparnasse ontmoet hij andere Nederlandse kunstenaars zoals Lodewijk Schelf hout en Piet Mondriaan en de Franse schilder Henri Le Fauconnier. Arcadisch landschap, met Niehaus zelf als fluitspeler. Privécollectie. Afbeelding van Simonis en Buunk.

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 18