Met dank aan Jos en Renée Rose, Atie Krijgsman-Rose, Piet Mooij, Jesse van Dijl (conservator Beeldcollecties van het Re gionaal Archief Alkmaar), Paul Pesie en Jan Rein Pruntel van de werkgroep Beeld en Geluid van de HVB, Gré Schouten, Leo Rotthier en Henk Min. Ru Waalewijnf maakte mij attent op de fotograaf Jan Rose. Bronnen 15 JAN ROSE - AMATEURFOTOGRAAF VAN HET ALLEDAAGSE "Mijn vader repareerde ook radio's", vertelt Jos verder. "Een Duitse commandant kwam eens langs en zag in de werkplaats veel radio's staan. 'Zeg Rose,' zei de Duitser, 'wat moet dat met die radio's, wat moet daar mee gebeuren?' 'Die moeten allemaal afgestemd worden op de Engelse zender,' antwoordde mijn vader. 'Ha ha,' lachte de Ortscommandant, 'allemaal stuk zeker?' Het was natuurlijk verboden om naar de uitzendingen van de geallieerden te luisteren en vanaf mei 1943 was het bezit van een radio niet meer toegestaan en moest je je toestel inleveren. Hoe het verder afgelopen is, weet ik niet." De jaren 50 en 60 Na de oorlog heeft Jan Rose veel minder gefotogra feerd. Hij fotografeerde zijn kinderen, hun eerste com munie, hun sportwedstrijden en in de buurt, de Ooster- weg en de Bergerweg. Maar mensen aanhouden met zijn camera en vragen of hij een foto kon maken, dat deed hij niet meer. Hij moet in de jaren 50 en 60 wel veel gefilmd hebben, maar bijna alle films zijn volgens zoon Jos Rose spoorloos verdwenen. Uit 1953 dateert een korte film Vele groeten uit Bergen, die Jan Rose maakte voor de familie Roobeek. We zien de familie van het taxibedrijf aan de Emmalaan in een grote taxi in Bergen, Bergen aan Zee en de Egmonden rondtoeren om de geëmigreerden van de familie wat van het dorp en de omgeving te laten zien. Het zijn mooie beelden van de drukke Breelaan vol fietsers, de volle terrassen, het strand en de omgeving van Bergen. De film is inmiddels gerestaureerd en staat op de website van de Historische Vereniging Bergen. Zoals veel Bergense families, wilde ook het gezin Rose begin jaren 50 weg uit Bergen en emigreren naar Nieuw- Zeeland. Zijn zonen Kees en Jan Rose jr. waren de eersten die vertrokken, Jaap en Joop Rose volgden een paar jaar later. Toen Jan Rose zelf uiteindelijk geen toestemming kreeg (wegens het grote aantal immigran- Jan Rose met Maartje Kaandorp, zijn ouders en zijn kinderen (kinderen v.l.n.r.: Jaap, Siem, Jan en Kees). Foto Jan Rose. Collectie Regionaal Archief Alkmaar. Jan Rose bij zijn pompstation op de hoek van de Oosterweg en de Bergerweg. Foto collectie Atie Krijgsman-Rose. ten was er inmiddels een strenger toelatingsbeleid), was hij opgelucht dat hij aan de Oosterweg kon blijven wonen. Halverwege de jaren 60 stopte Rose met zijn timmerbe drijf. Zijn vrouw Maartje Kaandorp was in 1960 op 59-ja- rige leeftijd overleden. Hij heeft nog enige tijd een pompstationnetje beheerd voor Shell op de hoek van de Oosterweg en de Bergerweg. Maar liever ging hij varen met zijn boten die naast zijn huis op het erf stonden. Jan Rose overleed in 1986. Wat blijft Veel foto-nalatenschappen verdwijnen naar kasten op zolder en bij een verhuizing komen ze weer tevoorschijn en worden dan opgeruimd. Foto's die Jan Rose maakte in andere plaatsen zijn weggegeven en zijn films zijn verdwe nen, maar gelukkig zijn er veel glasnegatieven en losse foto's van Rose bewaard gebleven. Het is bijzonder om dat materiaal te bekijken: zo zag het er toen uit, dit heeft echt bestaan! Foto's gemaakt door een technisch zeer vaardige amateur, een man met alleen lagere school, die met sommige foto's het verleden van de jaren 20 en 30 van de vorige eeuw bijna aanraakbaar maakt. Je zou zo kunnen aanschuiven aan een tafeltje achter het café De Poort van Kleef waar de beugelflesjes bier en de flessen Wynand Fockink op tafel staan. Op te vragen bij de redactie.

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 17