Ld 13 JAN ROSE - AMATEURFOTOGRAAF VAN HET ALLEDAAGSE Voor de amateurfotograaf waren er voldoende mogelijk heden om met professionele Bergense fotografen kennis uit te wisselen (naast Bonda en Schoen, vestigde Bote Span- daw zich in 1925 in Bergen, Dick van Berge in 1930), maar hij (of zij, al was de amateurwereld in het begin nog wel een mannenwereld) kon natuurlijk ook naar Alkmaar gaan voor zijn foto's, naar Willem Blokker bijvoorbeeld (die ook in Ber gen actief was) of naar Leonard Vlaanderen. In de Alkmaar- sche Courant verschenen er artikelen over nieuwe camera's, over glasplaten en het gebruik van magnesiumpoeder voor 'blitzlicht'. Adriaan Boer, fotograaf, oprichter van het vak blad Focus en groot stimulator van de amateurfotografie, werd in Alkmaar uitgenodigd door foto-enthousiastelingen en in 1925 werd daar de 'Foto-studie club Alkmaar' op gericht. Bergen zal pas veel later volgen, in 1958, met de oprichting van een amateur foto- en filmclub op initiatief van onder anderen opticien Dirk Pastoor. De werkplaats aan de Oosterweg met een van zijn Ster wasmachines bij de deur. Later zou het een echt rommelerf worden. Foto Jan Rose. Collectie Regionaal Archief Alkmaar. Straatfotograaf Tijdens de economische crisis in de jaren 30 probeerde Jan Rose wat bij te verdienen als straatfotograaf. In Bergen stond hij vaak bij de St. Ursulaschool aan de Loudelsweg, bij het Oranje-Hotel in de Breelaan, bij het station of in de Stationsstraat. Daar hield hij de mensen staande, maakte foto's met zijn Kodak Retina 1 kleinbeeldcamera en gaf zijn kaartje. Heel veel Bergenaren, mannen, vrouwen, mid denstanders aan het werk en kinderen heeft hij al fietsend, poserend of wandelend gefotografeerd. Het zijn spon tane, weinig gekunstelde portretjes, soms niet helemaal scherp door de snelheid waarmee ze genomen zijn. Maar niet alleen daar, ook in andere straten en in het Pesiebad fotografeerde hij. Hij drukte de foto's vaak in tweevoud naast elkaar af en verkocht ze voor 25 cent. Eén foto kostte 15 cent. Op de achterkant drukte hij zijn stempeltje: J. Rose amateurfotograaf. Rose fotografeerde niet alleen in Bergen, maar ook in Bergen aan Zee, Schoorl, Camperduin, Groet, de Egmonden en Koedijk. Veel van dit fotomateriaal, waar onder foto's van huizen en boerderijen, is weggegeven of verkocht. Een klein deel wordt nog bewaard in de collectie Piet Mooij in het Regionaal Archief in Alkmaar en ook in de beeldbank van de HVB bevindt zich een aantal foto's van Jan Rose. Achter De Poort van Kleef. Rechts Jan Rose naast zijn ouders, Johan nes H.M. Rose en Agatha M. Rothof. De anderen zijn niet bekend. Foto Jan Rose. Collectie Regionaal Archief Alkmaar.

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 15