12 BERGENSE KRONIEK, NOVEMBER 2021 (ver)bouwvergunning aan om de woning geschikt te maken voor een slagerij. De foto is dus waarschijnlijk gemaakt omstreeks 1923, toen Ruijter daar een slagerij begon. De wereld van de amateur "Al op jonge leeftijd was mijn vader geïnteresseerd in fotografie," vertelt Jos Rose, "en experimenteerde hij met een gaatjescamera: een schoenendoos vanbinnen zwart gemaakt, met een klein gaatje als lens, lichtgevoelig papier erin en dan maar afwachten. Toen hij een jaar of dertien was, bouwde hij zijn eerste camera, samen met zijn vriend en fotograaf Henk Kaal met wie hij later samen fotogra feerde. Ik ben wel eens een foto tegengekomen waarvan ik dacht: dat is een probeersel. Mijn grootouders vonden de liefhebberij van mijn vader wel best, hij was enig kind, mijn grootmoeder was druk met het café De Poort van Kleef en mijn grootvader was timmerman, dus zo had mijn vader wat omhanden." De platencamera waarmee hij in de jaren 20 fotografeerde, is nog bewaard gebleven. Het is een houten camera met de naam erop van de fotohandelaar Ivens. Het is fotohande- De Roses hadden veel grond aan de Oosterweg. Hier de groentetuin Gehurkt Jan Rose. In het midden de huisjes van de steenfabriek. De andere personen zijn onbekend. Foto Jan Rose. Collectie Regionaal Archief Alkmaar. laar Kees Ivens (1871-1941), de vader van de ci neast Joris Ivens (1898-1989). Ivens kocht camera's in en verkocht ze weer onder zijn eigen naam: CAPI (de initialen van Cor- nelis Adrianus Pieter Ivens), een (winkel)merk dat tot in de jaren 80 van de 20ste eeuw bekend is gebleven. Toen de jonge Jan Rose met fotograferen begon, waren er al veel ama teurfotografen en verenigingen in Nederland actief. De ontwikkelingen gingen heel snel in de jaren 20 en 30 van de 20ste eeuw. De platen werden kleiner, de camera's wer den kleiner, Kodak introduceerde de rolfilm en er kwamen goedkopere boxjes. Iedereen fotografeert' was toen een reclameboodschap. Mannen, vrouwen en kinderen konden fotograferen. In Bergen kon de amateur voor zijn fotoma teriaal terecht bij verschillende adressen. Bij boekhandelaar en fotograaf Abram Bonda aan de Oude Prinsweg of bij Adriaan Schoen aan de Jan Oldenburglaan. Bij beiden kon de amateur een donkere kamer (doka) huren. Ook bij De Bergensche Kunsthandel van Piet Hopman in de Kerkstraat en bij de Bergensche Drogisterij aan de Breelaan, hoek Stationsstraat kon je fotoartikelen kopen. In Bergen aan Zee konden de badgasten zelf hun foto's ontwikkelen en afdrukken bij Dirk Haasbroek aan de Zeeweg. Met enige regelmaat organiseerde De Badbode in samenwerking met de VVV fotowedstrijden voor amateurs. Jan Rose (17,18 jaar?) achter het café De Poort van Kleef met een glas oud bruin. Foto Jan Rose. Collectie Regionaal Archief Alkmaar.

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 14