Jan Rose 1904 -1986: amateurfotograaf van het alledaagse Oudere Bergenaren zullen zich Jan Rose nog herinneren als 'poep'-Jan Rose, de aannemer aan de Oosterweg die in Bergen verschillende huizen bouwde, de timmerman die vakkundig herstelwerk deed, maar die ook wasmachines bouwde, radio's repareerde en als drummer in een band speelde. De poep-Jan bij wie je in zijn winkeltje lampen kon kopen, die lantaarn plaatjes vertoonde voor de kinderen in de buurt en die je schaatsen sleep. En misschien weten sommigen nog dat hij een Shellstation- netje aan de Bergerweg bediende. Weinigen weten echter dat hij ook amateurfotograaf was en vooral in de jaren voor de Tweede Wereldoorlog veel heeft gefotografeerd. 10 BERT VAN DER MIESEN Poep-Jan De toevoeging 'poep' heeft Jan Rose te danken aan zijn grootvader Johannes Rose (of Rooze), in 1828 geboren in Wessum, in Duitsland, net over de grens bij Eibergen. Waarschijnlijk omdat er geen werk was en er armoede heerste, verliet hij zijn geboortestreek en vertrok naar Ne derland om als seizoenarbeider of turfsteker te gaan wer ken. De mannen die vaak lopend vanuit Oost-Friesland, Westfalen en Oldenburgland de grens overtrokken om in Groningen, Friesland, Drenthe of Noord Holland te werken, werden 'poepen' en ook wel 'hannekemaaiers' genoemd. Het woord hannekemaaiers verwijst naar de dag dat sei zoenarbeiders in dienst werden genomen: 24 juni, de dag van Sint Johannes (of Hannes). Het is niet helemaal dui- De houten camera die Jan Rose in de jaren 20 gebruik te met merknaam Ivens. Foto collectie Jos Rose. delijk waar de term 'poep' vandaan komt. Het kan komen van Puppe (de Duitsers verkochten poppen), het kan ook afgeleid zijn van Bube (knaap, kameraad), maar het kan ook negatief zijn geweest: niet lekker ruikend door minder zindelijke kleding, of ongemanierd. Johannes Rose vestigde zich uiteindelijk in Bergen, trouwde in 1861 met Maria Constantina D'Haene en staat ingeschreven als koopman op Oostdorp. Hij handelde in onroerend goed en kocht en verkocht onder andere Het Berger Veerhuis. Uit het huwelijk werd in 1863 één kind geboren: Johan Hendrik Maria Rose. Johan Hendrik werd timmerman en aannemer, trouwde in 1902 met Agatha Maria Rothof en vestigde zich in de Kerkbuurt. In 1904 wordt Jan Rose geboren. Hij bracht zijn jeugd door in het huis Oosterweg 1, gebouwd door zijn vader in 1905, en in hun café De Poort van Kleef, naast het huis gelegen op de hoek van de Oude Bergerweg en de Oosterweg. Bijzonder is dat Jan, de derde generatie Rose in Bergen, nog steeds de toevoeging 'poep' zal krijgen. Zijn grootou ders waren inmiddels overleden. Een koekblik vol glasnegatieven Behalve veel losse foto's en fotonegatieven zijn er van Jan Rose 165 glasnegatieven bewaard gebleven, goed opgeborgen in een groot koekblik, dat zijn kinderen De nog weinig bebouwde Oosterweg in de jaren 20. Rechts de huisjes van de steenfabriek van Maschmeijer. In verte de stalhouderij van Schouten en de schoorsteen van de Bergen Nurseries. Het huisje links staat er nog: Oosterweg 13. Foto Jan Rose. Collectie Regionaal Archief Alkmaar.

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 12