S O Bergen bezet en bevrijd Van Het Sterkenhuis 0*T Vorig jaar was het 75 jaar geleden dat Neder land werd bevrijd van de Duitse bezetter. Hopelijk kan museum Het Sterkenhuis dit jaar de tentoonstelling presenteren waarin wordt getoond wat deze vijfjarige oorlog voor Bergen betekende. Een tentoonstelling met voorwer pen en documenten van: 5 EEN VUURSTEEN OP OOSTDORP Bronnen - Luc Amkreutz, Fred T.S. Brounen, Jos H.C. Deeben. Vuursteen verzameld: over het zoeken en onderzoeken van steentijdvondsten en -vindplaatsen. Amersfoort, Rijks dienstvoor het cultureel erfgoed, 2016. - Leendert Louwe Kooijmans. Onze vroegste voorouders. De geschiedenis van Nederland in de steentijd. Amsterdam, Bert Bakker, 2018. - Hans de Kruyk en Jan Timmner. Nieuwe inzichten in on derzoek naar de herkomstgebieden van vuursteen. Lezing, 2014. - Peter Vos. Origin of the Dutch coastal landscape. Eelde, Barkhuis, 2015. - Frits David Zeiler. Bergen, dorp vol monumenten. Amster dam, Arcanum 1975. Blz 126,127. - www.vuursteenmijnen.nl Oostdorp halverwege de 17de eeuw. Uitsnede uit kaart Territorii Bergensis accura- tissima descriptio van Johannes Dou, uitgegeven door Blaeu rond 1662. NEL JOIMGEJANS de mobilisatie van onze strijdkrachten, hun onderkomens in barakkenkampen, hotels, pensions en scholen; de Duitse invasie en het bombardement op Vliegveld Bergen; de bezettingstijd, de bouw van bunkers en van hangars; de Nationaal Socialistische Beweging (NSB), die in Bergen een grote aanhang had; de Nederlandsche Unie, die naar nationale saamhorigheid streefde en aanvankelijk samenwerkte met de Duitsers, maar die later door de bezetter werd verboden; de Jodenvervolging in Bergen; de Duitse maatregelen: het persoonsbewijs, de distributiekaarten, de gaarkeuken, het inleveren (of niet!) van radiotoestellen en fietsen; de Arbeitseinsatz; het verzet, waaronder illegale kranten; de kustverdediging (de Atlantikwall) en de evacuatie; de hongerwinter (1944-1945) en de voedselhulp; de bevrijding en het grote vrijheidsfeest in Bergen op 29, 30 en 31 augustus; maar ook van herdenking en eerbetoon: het ereveld op de Bergense begraafplaats en het carillon in de Ruïnekerk met de namen van 216 gesneuvelden. Hopelijk kunt u dit alles deze zomer uitgebreid zien in museum Het Sterkenhuis vanaf de openinq t/m 31 oktober 2021. Bevrijdingsoptocht in de Stationsstraat. Particuliere collectie.

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 7