Een vuursteen op Oostdorp In 2019 vonden de bewoners naast hun huis op de Filarskiweg 44 in Oostdorp in Bergen een opmerkelijk stuk steen. Het was een vuursteen van 12 cm lang en 6 cm breed. Opmerkelijk omdat vuursteen in onze streek van nature niet in de bodem voorkomt. Ten noorden van ons land wordt het aangetroffen in Helgoland, Denemarken en Zuid-Zweden, vanwaar het met de voorlaatste ijstijd als losse brokken door de ijsmassa's is meegevoerd naar onze streken. In ons eigen land komt het voor in de bodem van Zuid-Limburg. Vandaar kan het alleen door menselijk toedoen op de Filarskiweg zijn be land. Bijvoorbeeld als gebruiksvoorwerp. De vraag is dus waar de steen vandaan komt, of het een gebruiksvoorwerp is en zo ja waarvoor het werd gebruikt. 2 THEO DE GRAAFF worden geslagen, werden er allerlei gebruiksvoorwerpen van gemaakt, zoals naalden, messen, schrapers om huiden schoon te schrapen en wapens als pijlpunten, speerpunten en vuistbijlen. Ook toen men vanaf ca. 3000 voor Christus eerst brons en later ijzer ging gebruiken ter vervanging van vuursteen, werden objecten van vuursteen pas afgedankt nadat ze bot waren geworden of anderszins onbruikbaar. Tot in de 19de eeuw werd het toegepast in de ontsteking van vuurwapens en nu nog wordt vuursteen gebruikt als bekleding voor ovens en maaltrommels voor de porseleinindustrie. Vuursteen gevonden op Filarskiweg 44. Collectie Carla Teutscher. Om te beginnen iets meer over vuursteen zelf. Vuursteen is een uitzonderlijk harde steensoort. Het wordt in dunne lagen of losse brokken aangetroffen in kalksteen-, krijt- en mergelafzettingen die zo'n zeventig miljoen jaar geleden in de diepzee zijn gevormd. Het wordt wel het 'staal van de steentijd' genoemd. Vanwege de hardheid en het feit dat er makkelijk bruikbare stukken of stukjes van af kunnen De Oostdorper steen Eerst is de steen van de Filarskiweg bekeken door stenendeskundige Hans de Kruyk. Een klein flintertje van de steen is onder een microscoop gelegd en onderzocht op de aanwezigheid van ingesloten mineralen en fossielen Ook keek hij naar de kleur en vorm van de steen en naar de patina, de aanslag op de steen. Zijn conclusie luidde dat de vuursteen afkomstig is uit Rijckholt in Zuid-Limburg Vervolgens is de steen door archeologen herkend als een 'pic' of een 'hak': een werktuig om in een vuursteenmijn brokken vuursteen uit de bodem los te wrikken. Kleine vuurstenen objecten vind je overal. Museum Het Sterkenhuis is in het bezit van vuurstenen fragmenten die bij opgravingen op het Woud, aan de Voert en in Schoorl zijn gevonden. Nog niet zo lang geleden is op het strand tussen Bergen aan Zee en Egmond aan Zee een vuistbijl gevonden, zie bijgaande afbeelding, van 19 cm lang uit het micoquien tijdperk (70.000 tot 130.000 jaar geleden). Dit was de tijd dat er Neanderthalers rondliepen op de bodem van de toen deels droge Noordzee. Deze steen is waarschijnlijk met zandsuppletie Vuursteen gevonden op het strand bij op het strand Bergen aan Zee. Collectie Huis van Hilde, terechtgekomen. nr. 10566-01.

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 4