INHOUD Van de redactie Van de redactie Theo de Graaft Een vuursteen op Oostdorp Nel Jongejans Van het Sterkenhuis Bergen bezet en bevrijd Henk J. Min Van vondeling tot straatnaam Het geslacht Bakhuis in Bergen Yvon Bos Eijssen Huis met historie Villa Zeevanck, Hoflaan 6 Bernard Nuyens Opkomst en neergang van een Bergense kunstkring 2 5 Frans Leijen Lotgevallen van de Joodse familie Santcroos 15 De Wijde Bliek: als stenen konden spreken... Miriam Keesing FC Zeehuis 20 Rob Pronk Vrijwillige Reddingsbrigade Bergen 26 Een reddingsbrigade door de jaren heen Idzard van Manen JuniorKroniek 30 Badgasten uit Bergen aan Zee Colofon 32 10 1 Wanneer er bij een woonhuis een bijzondere steen wordt gevonden, wat moetje er dan verder mee? Ik neem u graag mee in een zoektocht naar de herkomst van deze vuursteen. Hoewel de vraag waarom en hoe hij daar terecht is gekomen, niet is beantwoord, hoop ik dat het u iets vertelt over de prehistorie. Dat een familienaam wat kan zeggen over de familie zelf, gaat wel bijzonder op voor de familie Bakhuis. Lees in het artikel van Henk Min meer over de bijzondere oorsprong van deze familie met de tweehonderd jaar geleden 'gevonden' naam. Nog voor de Eerste Wereldoorlog kwam het strand- toerisme op, gelijktijdig met de ontwikkeling van Bergen aan Zee. De aanleg van de tramverbinding van Alkmaar naar Bergen aan Zee (met Bello) in 1905 was hiervoor een enorme stimulans. In de JuniorKroniek brengt Idzard van Manen dit beeldend tot leven door in de hoofden te kruipen van de leden van een gezin dat een dagje aan het strand heeft doorgebracht. In die tijd ontstond ook de behoefte aan veilig strandplezier, waarna het oprichten van een reddingsbrigade een kwestie van tijd was, vertelt Rob Pronk. Het initiatief lag in Alkmaar. Niet zo vreemd, want daar woonden de meeste reguliere badgasten. Tijdens de Eerste Wereldoorlog vormde een groep kunstenaars aan de Natteweg kortstondig een gemeen schap op ideologische grondslag. In het artikel van Bernard Nuyens komen illustere namen voorbij als Ten Holt, Lau, Weijand en Wiegman. Uiteindelijk vonden de meeste kunstenaars de kunst toch belangrijker dan de ideologie, waarna de twee ideologen van de groep maar hun heil zochten in Nederlands-lndië. In het kader van opmerkelijke huizen behandelt Yvon Bos Eijssen dit keer Villa Zeevanck, dat haar eigen grootvader in 1929 liet bouwen. Het statige huis is in bijna honderd jaar nauwelijks aangepast, hetgeen veel zegt over de duurzaamheid van het ontwerp. Zoals elk voorjaar is ook nu de Tweede Wereldoorlog weer ruimschoots aanwezig in onze Kroniek. Miriam Keesing beschrijft de lotgevallen van Duits-Joodse kinderen die in Het Zeehuis een tijdelijk onderdak vonden, en Frans Leijen die van de familie Santcroos, die 's zomers woonde in het huis De Wijde Bliek op de Lindeniaan. Als je dit leest, realiseer je je dat we vandaag de dag in een betrekkelijk veilige maatschappij leven - gelukkig maar. Hopelijk kunt u dit jaar naar de tentoonstelling Bergen bezet en bevrijd. Nel Jongejans van museum Het Sterken huis vertelt wat u daar zoals kunt zien. Vanwege haar jarenlange vrijwilligerswerk als coördinator van museum Het Sterkenhuis is zij op 26 april jl. onderscheiden als lid in de orde van Oranje-Nassau, waarmee wij haar van harte feliciteren! De redactie wenst u veel leesplezier, Theo de Graaff

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 3