JuniorKroniek Badgasten uit Bergen aan Zee Bello is in aantocht Badplaats Bergen aan Zee 30 Idzard van Manen Waar waren we gebleven? In de JuniorKroniek van november 2020 ontdekte je hoe het boerendorp Bergen rond 1900 een plaats werd voor toeristen en kunstenaars. Ik liet je achter op het Smallepad, naast museum Het Sterkenhuis. Daar klinkt gehijg en gepuf als van een dolle stier... Voor je, dwars over het Smallepad, is een onbe waakte spoorwegovergang met de bordjes: Halt als de tram nadert en Toegang tot de spoorbaan is verboden. Dat gepuf en gehijg komt van stoomlocomo tief Bello, die langzaam van links opduikt met een trein vol toeristen. De meesten keren terug na een strandvakantie in Bergen aan Zee. Wat een prachtig ritje door de duinen en het Berger Bos! Cornelis stak vanaf het begin zijn hoofd uit het raampje en hield zijn matrozenmuts goed vast. Soms zag hij vonken uit de schoorsteenpijp springen. Dan schepte de stoker extra steenkolen op het vuur. Sinds de spoorlijn er ligt, moet de brandweer vaak uitrukken om duin- of bosbrandjes te blussen. Maar ja, zonder vuur onder de ketel krijgt de machine geen stoom. En dan draaien die reusachtige stalen wielen niet. Cato hield een zakje schelpen en haar lappenpop vast en zag de eindeloze rij bomen en struiken voorbijgaan. Vader en moeder zagen het niet. Die praatten met andere hotelgasten die ze in hotel Nassau-Bergen hadden ontmoet. Zulke beschaafde mensen, dacht moeder, in Bergen aan Zee kan een dame zoals ik zich tenminste vertonen. Na het Smallepad steekt de stoomtrein de Bree- laan over. De machinist trekt aan de grote bel: Bello is in aantocht! Vrijwel iedereen blijft zitten bij station Bergen, omdat ze doorgaan naar Alkmaar en verder. Vader, moeder, Cato en Cor nelis stappen wel uit. Een trein later nemen kan ook nog wel. Ze lopen terug naar de Breelaan en slaan linksaf. Even later zitten ze op het terras van uitspanning De Rustende Jager, tegenover de kerk. UERGEN (H.Hf Het station in Bergen. Dat heet nu Plein. Links wacht de trein uit Bergen aan Zee. Rechts zie je het hoofdspoor dat eindigt bij station Bergen. Ongeveer waar nude Dreef ligt, komen de beide sporen bij elkaar. Dan gaat de trein verder over wat nu Van Blaaderenweg heet en daarna langs de Kogendijk. Vlak voor het Noord-Hollands Kanaal neemt Bello de bocht, op weg naar Alkmaar. 'Wel bijzonder, zo'n gloednieuwe badplaats', zegt vader tegen de ober. 'Ja mijnheer, vroeger visten ze daar met scheepjes vanaf het strand. Ook verzamelden ze schelpen. Schulpen zeg gen wij hier. Vis en schelpen brachten ze door de duinen over een karrespoor, de Schulpweg, richting Bergen. De vis werd in de dorpen ver kocht en de schelpen in kalkovens gebrand tot metselkalk. In 1905 legden ze de Zeeweg aan, een steenweg voor koetsen en auto's. In 1909 werd de spoorlijn Alkmaar-Bergen doorgetrok ken naar het strand. Bergen aan Zee is een echte badplaats geworden met hotels, pen sions, grote zomerhuizen en een treinstation. Burgemeester Jacob van Reenen en zijn vrouw Marie maakten er een deftige badplaats van, voor beschaafde mensen als u.' Moeder knikt instemmend. 'Maar er zijn ook 'koloniehuizen' voor bleek neusjes uit de stad, zoals Het Zeehuis', vervolgt

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 32