-. 29 EEN REDDINGSBRIGADE DOOR DE JAREN HEEN Erelidmaatschap voor NASA-mannen In 1971 haalde de Alkmaarse Reddingsbrigade de landelijke pers. Aan vier Californische kikvorsmannen van de NASA werd het erelidmaatschap aangeboden. Deze kikvorsmannen, Robert T. Rohrbach, Fred W. Schmidt, Michael P. Benneth en Thomas G. Holmes, waren betrokken geweest bij het bevrijden van de astronauten van de Apollo 14-capsule na landing in de Pacific op 9 februari 1971Zij hebben het erelidmaat schap dankbaar aanvaard. Na de jaren zestig zetten de modernisering en professionali sering van de reddingsbrigade door. Men kreeg de beschik king over moderne snelle motorboten en terreinwagens, en de strandposten werden nog enkele malen vervangen door grotere posten, die eenvoudiger te monteren en te demon teren zijn. In 1976 werd besloten de brigade om te dopen tot de Vrijwillige Reddingsbrigade Bergen. De gemeentes Bergen en Alkmaar kwamen tot dit besluit aangezien het leeuwendeel van de kosten van de reddingsbrigade werd gefinancierd door de gemeente Bergen. Voor de opslag van het materiaal was de reddingsbrigade in eerste instantie aangewezen op enkele houten loodsen aan de Witteweg in Bergen aan Zee. Vanwege een nieuwbouw- plan verhuisde de opslag naar Bergen-Binnen. Na verschil lende malen naar een andere locatie binnen Bergen te zijn verhuisd, werd in 2002 een prachtig botenhuis aan de Van Hasseltweg in Bergen aan Zee gerealiseerd. Dit botenhuis wordt nog steeds gebruikt voor opslag en onderhoud van het materiaal en is tevens in gebruik als vergader- en oplei dingsruimte. Slotwoord Het is al bijna honderd jaar geleden dat een groepje betrok ken mensen de Alkmaarsche Reddingsbrigade oprichtte. Hieruit heeft zich de Vrijwillige Reddingsbrigade Bergen ont wikkeld. Een reddingsbrigade die zich tijdens het strandsei- zoen zeven dagen per week inzet voor de veiligheid van de bezoekers van het strand van Bergen aan Zee. Behalve voor het bewaken van het strand tijdens het zomerseizoen is de reddingsbrigade het gehele jaar door inzetbaar om toezicht te houden bij evenementen zoals sportactiviteiten, festivals, sinterklaasintochten en nieuwjaarsduiken. Als onderdeel van de veiligheidsregio Noord-Holland-Noord is de Vrijwillige Reddingsbrigade Bergen ook inzetbaar bij calamiteiten als overstromingen en dijkdoorbraken. Meer informatie Meer informatie over reddingsbrigades en het reddings wezen op zee kunt u vinden in het Nationaal Reddingmuseum Dorus Rijkers, Willemsoord 60 G, 1781 AS Den Helder. Website: www.reddingsmuseum.nl Moderne middelen: sinds 2013 zijn ook waterscooters in gebruik, zoals hier met twee leden van de Vrijwillige Reddingsbrigade Bergen. Bron: Vrijwillige Reddingsbrigade Bergen. - -'=■>*««. T, Vrijwillige Reddingsbrigade Bergen, strandpost en terreinwagen, zomerseizoen 2020. Foto Rob Pronk. Hoewel in dit korte artikel lang niet alle activiteiten van de reddingsbrigade zijn belicht, staat als een paal boven water dat dankzij de inzet van de leden van de Vrijwillige Red dingsbrigade Bergen en haar voorloper de levens van vele honderden drenkelingen zijn gered en wij ieder jaar kun nen genieten van een mooie en vooral veilige dag op het strand. Bronnen - Micha Peters en Jurryt van de Vooren. De Redder in Nood. 100 jaar Reddingsbrigade Nederland. Haarlem, Uitgeverij Hollandia, 2017. - Reddingsbrigade Nederland. Geraadpleegd van http://www.red- dingsbrigade.nl. - H.R. Vos. Een bond in de tijd: een terugblik op het zwemmend en varend redden in Nederland, belichaamd in de KNBRD. Haarlem, Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen, 1987. - Vrijwillige Reddingsbrigade Bergen. Historie Vrijwillige Reddings brigade. Geraadpleegd van http://www.reddingsbrigade-bergen.nl/ historie.

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 31