27 deze bijeenkomst was propaganda te maken voor beide verenigingen en aandacht te vestigen op het belang van red dingsbrigades in het algemeen. Pas op 12 april 1933 vond de tweede editie van de voordrachtavond plaats. De Alkmaar- sche Courant beschreef de bijeenkomst als een geslaagd evenement. De avond bleek inderdaad een groot succes: na afloop meldden zo'n dertig aanwezigen zich aan als lid van de nieuwe reddingsbrigade voor Alkmaar en Bergen aan Zee. De (her)oprichtingsvergadering van 'een Reddingsbri gade voor Alkmaar en Bergen aan Zee' - nog steeds onder de naam Alkmaarsche Reddingsbrigade - vond enkele weken later plaats, in Het Wapen van Munster aan het Verdronken- oord in Alkmaar. Deze vergadering stond onder leiding van vereniging Het Stille Strand. Op voorstel van de vereniging werd besloten dat alle kosten verbonden aan de reddingsbri gade door Het Stille Strand gedragen zouden worden. Oefenen De gemeente Alkmaar stelde gratis een wekelijks oefenuur beschikbaar in het als openluchtbad ingerichte stuk kanaal aan het Zeglis in Alkmaar. Omdat het zwemmen in het sterk vervuilde water van de zweminrichting aan het Zeglis een gevaar voor de volksgezondheid opleverde, besloot de gemeente Alkmaar een nieuw openluchtbad te bouwen. Na de opening op 21 juni 1934 oefende de Alkmaarsche Reddingsbrigade tijdens het zomerseizoen wekelijks in het nieuwe Victoriabad, later het Zomerbad, aan de Sportlaan in Alkmaar. Helemaal ideaal was dit nog niet, want buiten het zomerseizoen kon men niet in het zwembad oefenen. De oplossing liet niet lang op zich wachten; de gemeente Alkmaar besloot namelijk een overdekt zwembad te bouwen. Dit zwembad, met de naam De Overdekte, gelegen aan het Canadaplein, werd op 18 december 1935 geopend. Vanaf 1 februari 1936 kreeg de reddingsbrigade een wekelijks oe fenuur op de vrijdagavond toegewezen. Tot de sloop van het zwembad in 1990 bleef de reddingsbrigade van dit zwembad gebruikmaken. Tijdens de zomermaanden werd er ook regelmatig aan het strand van Bergen aan Zee geoefend, vaak voor een talrijk en enthousiast publiek. De Alkmaarsche Courant van 15 juli 1935 beschrijft bijvoorbeeld een proefredding te Bergen aan Zee, uitgevoerd door de reddingsbrigade in samenwer king met vereniging Het Stille Strand. De redders kregen als opgave om twee vermoeide zwemmers uit zee te halen. De redding, gadegeslagen door een groot publiek, verliep vlek keloos. Hierna werd nog een demonstratie in het reanimeren gegeven onder leiding van het Rode Kruis. Tijdens de beginjaren had de reddingsbrigade op het strand van Bergen aan Zee nog niet de beschikking over veel mid delen. Een oude legertent werd als strandpost gebruikt, verder waren er reddingslijnen en zwemvesten voorhanden. Deze schaarste aan middelen werd echter ruimschoots gecompenseerd door de aanwezigheid van een team goed getrainde, gemotiveerde strandwachten. Naast de actieve diensten aan het strand heeft de reddingsbrigade altijd veel Demonstratie door de Alkmaarsche Reddingsbrigade tijdens de opening van het Victoriabad in Alkmaar op 21 juli 1934. Collectie Regionaal Archief Alkmaar, RAA011015151. aandacht geschonken aan opleiding, het geven van cur sussen aan leden en niet-leden en demonstraties reddend zwemmen. De reddingsbrigade tijdens de Tweede Wereldoorlog Al snel na de Nederlandse capitulatie op 15 mei 1940 werden de sportbonden door de bezetter gedwongen tot fusies, om een einde te maken aan de verzuiling. Zo werd de Nederlandsche Bond tot Redding van Drenkelingen, waarbij ook de Alkmaarsche Reddingsbrigade was aangesloten, ge dwongen te fuseren met andere bonden uit de zwemwereld. Uit deze fusie ontstond eind 1941 de Nederlandsche Zwem en Reddingbond (NZRB), die na de oorlog weer opging in de oorspronkelijke bonden. De Tweede Wereldoorlog maakte een eind aan het strand- toerisme, de kuststrook werd Sperrgebiet en was niet meer toegankelijk voor burgers. Noodgedwongen staakte de Alkmaarsche Reddingsbrigade dan ook de activiteiten aan het strand van Bergen aan Zee. De eerste vier oorlogsjaren bleef de reddingsbrigade in Alkmaar actief met het geven van voorlichting, demonstraties reddend zwemmen en het trainen van de leden. In het laatste bezettingsjaar raakte de vereniging door de moeilijke om standigheden in het slop, net als veel andere reddingsbriga des in Nederland. De bezetter maakte het de verenigingen moeilijk en daarnaast konden zwembaden niet meer worden verwarmd door de brandstofschaarste. Trainingen schoten er vaak bij in en contributie werd niet meer opgehaald, zodat het aantal verenigingsleden in rap tempo daalde. 1 Het gaat hier nog om een reddingsbrigade die van 1923 tot 1930 voornamelijk binnen de grenzen van Alkmaar actief was. Pas later, na de heroprichting in 1933, werden de activiteiten verlegd naar het strand van Bergen aan Zee.

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 29