Een reddingsbrigade door de jaren heen Vrijwillige Reddingsbrigade Bergen Als wij op een mooie zomerse dag genieten van het strand en verkoeling zoeken in de zee, staan wij er zelden bij stil dat er over ons gewaakt wordt. De belangeloze inzet van de talloze vrijwilligers van de reddingsbrigades zorgt ervoor dat wij kunnen genieten van onbezorgd en vooral veilig strandplezier. Met dit artikel neem ik u mee in de historie van de Vrijwillige Reddingsbrigade Bergen. 26 ROB PRONK In de grot Wadi Sura aan de Egyptisch-Libische grens zijn de oudst bekende afbeeldingen van de zwemmende mens ge vonden. Het zijn rotstekeningen van net na de laatste ijstijd, 8000 tot 9000 jaar oud, die laten zien dat de mensheid zich al heel lang met zwemmen bezighoudt. De grot staat ook bekend als 'de grot der zwemmers'. In de middeleeuwen behoorde zwemmen tot de zeven ridderlijke volmaaktheden, naast schaken, dichten, paardrijden, boogschieten, schermen en jagen. Dat zich in een waterrijk gebied zoals Nederland, naast het zwemmen, ook het reddend zwemmen (officieel zwem mend redden geheten) heeft ontwikkeld, is niet verwon derlijk. Toch heeft het nog tot het begin van de twintigste eeuw geduurd voordat de eerste Nederlandse reddings brigade werd opgericht. Een verre en nog steeds bestaande voorloper van de red dingsbrigades is de Maatschappij tot Redding van Drenke lingen, opgericht in 1767 in Amsterdam vanwege de vele verdrinkingen in en buiten Amsterdam. Deze maatschap pij had als doel om angst voor bewusteloze drenkelingen weg te nemen, onderzoek naar reanimatiemethoden te stimuleren en voorlichting te geven over het redden van drenkelingen. De maatschappij is nog steeds actief op het gebied van voorlichting en preventie. Daarnaast verleent men onderscheidingen en diploma's aan redders van dren kelingen. De Maatschappij tot Redding van Drenkelingen heeft een belangrijke rol gespeeld in de ontwikkeling van de red dingsbrigades zoals wij die nu kennen. Ook de ontwikkeling van het zwemonderwijs en de opkomst van de zwemsport hebben hieraan meegeholpen. Verschillende zwemvereni gingen hielden zich behalve met de zwemsport bezig met het ontwikkelen en geven van cursussen reddend zwemmen Vlet met leden Alkmaarse Reddingsbrigade in de jaren vijftig. Bron: Vrijwillige Reddingsbrigade Bergen. en hieruit werd vaak een reddingsbrigade opgericht. De eerste reddingsbrigade in Nederland werd op 14 juni 1908 in 's-Hertogenbosch opgericht. De beginjaren van de Vrijwillige Reddingsbrigade Bergen Door de opkomst van het strandtoerisme begin twintigste eeuw ontstond behoefte aan toezicht op de veiligheid van 'badgasten'. Deze behoefte nam in de jaren vijftig verder toe omdat de arbeidersklasse meer vrije tijd kreeg. Nadat Jacob van Reenen in 1908 de familievennootschap Bouw-Exploitatie-Maatschappij Bergen aan Zee (BEM) had gesticht, ontwikkelde Bergen aan Zee zich in het daaropvol gende decennium tot een mondaine familiebadplaats. Rond de jaren twintig van de vorige eeuw was Bergen aan Zee een echt dorp geworden, met voorzieningen zoals hotels en een spoorlijn met station, essentieel voor de aanvoer van badgasten. Als tegenhanger van de mondaine badplaats werd in 1924 de vereniging Het Stille Strand opgericht - een vereniging van Alkmaarse strandliefhebbers om het strandleven in eenvoudige vorm te stimuleren. Naast het organiseren van strandactiviteiten was veiligheid aan het strand en tijdens het baden een van de speerpunten van deze vereniging. Het was op initiatief van deze vereniging dat er vlak na de op richting reddingslijnen langs de vloedlijn werden geplaatst. Een jaar na de oprichting hield vereniging Het Stille Strand, samen met de Alkmaarsche Reddingsbrigade1 een voor drachtavond in gebouw De Unie in Alkmaar. Het doel van

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 28