24 BERGENSE KRONIEK, MEI 2021 op 24 juli 1942 via Westerbork naar Auschwitz werd ge deporteerd. Beiden zijn niet later dan 30 september 1942 omgebracht. Ook Gerd Weinberg woonde sinds oktober 1940 in het Jongensweeshuis in Amsterdam. Hij werd op 2 juli 1943 in Sobibor vergast. Werner Strauss woonde uiteindelijk in het Joodse jongenshuis in Arnhem. Toen dat tehuis in december 1942 door de Duitsers werd ontruimd, was Werner al niet meer in Arnhem. Werner kwam op 9 april 1943 als strafgeval in Westerbork en werd op 25 mei 1943 naar Sobibor gedeporteerd, waar hij drie dagen later werd vergast. Hajo Meyer zelf overleefde de oorlog ternauwernood. Hij was een van de kinderen die naar Ons Boschhuis in Driebergen ging. Na zijn eindexamen in het voorjaar van 1943 dook hij onder, maar werd verraden. Op 1 april 1944 arriveerde hij in Westerbork en op 5 april werd hij naar Auschwitz gedeporteerd. Daar werd hij tewerkge steld, waardoor hij het kamp en de oorlog overleefde. Hoe het de andere 87 kinderen verging In de andere tehuizen die werden gebruikt voor de op vang van vluchtelingenkinderen uit het Derde Rijk was het een komen en gaan van kinderen. In Bergen aan Zee was daar geen sprake van. In de elf weken dat de vluchtelingenkinderen er verbleven, kwamen er zes meis jes bij, gingen twee meisjes weg naar een ander tehuis en vertrokken twee meisjes naar het buitenland; één Wie zitten er in FC Zeehuis? Er is een foto bewaard gebleven van het team FC Zeehuis. Op de onderste rij in het midden zit Hajo zelf. Van enkele jongens wist hij de namen nog: Werner Strauss (voorste rij rechts), op de achterste rij zijn goede vriend Werner Grün- Grondige bestudering van de groepsfoto van de vluchtelingenkinderen in Het Zeehuis, waarop de af gelopen jaren vele kinderen zijn geïdentificeerd, brengt nog twee namen naar boven: Alfred Heinemann (linksachter), en Walter Otto Dreyfuss (naast Hajo). Dan blijven er nog vier jon gens over van wie niemand weet wie ze zijn. Het kan zijn dat de jongen linksvoor Hermann Grünthal is, en de keeper zou een oudere broer van Alfred Heine mann kunnen zijn, Walter. Hij is moeilijk herkenbaar, mede door zijn pet. Elfriede Ingenkamp. Collectie Yad Vashem. baum (achter Hajo), en verder naar rechts Gert Weinberg en Arthur Adler (zie de foto). Dreyfuss Hermann Grünthal? leinemann? De jongens van FC Zeehuis.

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 26