FC Zeehuis Duits-Joodse vluchtelingenkinderen in Bergen aan Zee Van woensdag 4 januari 1939 tot woensdag 22 maart 1939, precies elf weken, verbleven er in totaal 96 alleenstaande Joodse vluchtelin genkinderen uit het Derde Rijk in Het Zeehuis in Bergen aan Zee. Hoe kwamen deze kinderen in Bergen aan Zee terecht en wat is er bekend over hun verblijf in Het Zeehuis en hun lot daarna? 20 MIRIAM KEESING Hajo Meyer (links) en Gerd Weinberg. Nadat in januari 1933 de nationaal-socialisten in Duitsland aan de macht waren gekomen, besloten veel Duitse Jo den om te vluchten. Toch kozen sommige Joden ervoor om in Duitsland te blijven. De redenen hiervoor liepen uiteen: sommigen konden niet geloven dat de macht van de nazi's een lang leven zou zijn beschoren, anderen had den een bedrijf of een ziek familielid dat niet in staat was te emigreren. Ook al zagen de nazi's emigratie toentertijd als dé oplossing van hun 'Jodenprobleem', legale emigra tie vanuit Duitsland werd steeds moeilijker doordat zowel de nazi's als de ontvangende landen de regels omtrent emigratie respectievelijk immigratie steeds verder aan scherpten. De Kristallnacht - de nacht van 9 op 10 november 1938 waarin duizenden Joodse huizen en bedrijven werden ver nield, mannen en jongens vermoord of gevangengenomen werden en synagogen in brand gestoken - veranderde de situatie van de nog in Duitsland wonende Joden. Vooral moeders, die er in veel gevallen plotseling na de arrestatie van hun echtgenoot alleen voor stonden en bovendien geen inkomsten of woonruimte meer hadden, waren wanhopig. De kinderen in veiligheid brengen, dat was de eerste prioriteit. Vlak na de Kristallnacht kwamen veel kin deren illegaal de grens over. In de dagbladen werden deze schrijnende taferelen beschreven. De ouders hoopten hun kinderen op korte termijn achterna te kunnen reizen. Al snel kwam er een internationale samenwerking op gang om de zogenaamde kindertransporten te organiseren. Joodse organisaties in Duitsland en Oostenrijk verzamel den namen en regelden het vertrek. Hulporganisaties in Nederland (evenals in België, Frankrijk, Zweden en Enge land), overwegend bestaand uit Joodse vrijwilligers, zorg den ervoor dat de kinderen konden worden opgevangen. In totaal zouden bijna tweeduizend alleenstaande kinderen naar Nederland komen. In maart 1938 had de Nederlandse regering besloten de grens te sluiten voor Joodse vluchtelingen. Er waren er im mers al zo veel, naar schatting zo'n 25.000. De 'Anschluss' met Oostenrijk veroorzaakte een nieuwe golf vluchtelin gen, terwijl de economische situatie nog steeds ronduit slecht te noemen was, met werkloosheidscijfers van rond de 15%. Meer vluchtelingen betekende meer werklozen, was de angst. Maar de publieke opinie was van mening dat Nederland toch iets moest doen. Voor kinderen kon iets makkelijker de hand over het hart worden gestreken: deze zouden immers, voorlopig althans, geen plek op de arbeidsmarkt innemen. De Nederlandse regering kwam met een compromis: een beperkt aantal kinderen zou worden toegelaten, op voor waarde dat zij zo snel mogelijk zouden doorreizen naar andere landen. In de praktijk was dat niet zo eenvoudig, omdat die andere landen bepaald niet met open armen stonden te wachten. De Engelsen hielden zowel de deur naar Engeland als die naar Palestina op een heel kleine kier, de Amerikanen gebruikten hun reeds in de jaren twin tig ingevoerde quotum om de toestroom van vluchtelin gen te beperken. Desondanks was 29% van de bijna 2000 vluchtelingenkinderen uit Nederland vertrokken toen de

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 22