18 BERGENSE KRONIEK, MEI 2021 kampen. Daardoor kwam veel Joods vastgoed leeg te staan. Omdat de panden waren aangemeld bij de NGV, nam deze instelling deze panden in beheer. Daarmee begon de ontei gening en verkoop van de onroerende goederen. De NGV stelde makelaars (beheerders) aan om de panden te verko pen aan geïnteresseerde ondernemers en vastgoedhande laren. Aan deze schimmige praktijken hebben ook veel no tarissen meegewerkt. De winst van deze handel in de meer dan 7000 onteigende woningen in Nederland - 44.574.035 (nu ruim 260 miljoen euro) - stroomde direct door naar de roofbank Lippmann, Rosenthal Co, ook wel bekend als de Liro. Hiervan werden de kampen Westerbork en Vught en deportaties naar de andere kampen betaald. Over de rug gen van Joodse slachtoffers werd grof geld verdiend. Het menselijk leed woog bij deze louche oorlogskopers niet op tegen het geldelijk gewin. Later zijn veel collaborateurs ge straft door de Raad voor het Rechtsherstel die in 1945 in het leven werd geroepen met als doel het gepleegde onrecht ongedaan te maken. Toch gingen nog veel collaborateurs vrijuit. Zeker vanuit onze huidige optiek kan men stellen dat er meer sprake was van een administratief rechtsherstel dan van een moreel rechtsherstel. De Duitsers hielden alle transacties minutieus bij in de zo genaamde Verkaufsbücher. Uit deze Verkaufsbücher blijkt dat het Bergense huis van de familie Santcroos op 19 juli 1943, dus ruim vier maanden vóórdat het gezin naar kamp Westerbork werd gedeporteerd, voor 4800 werd ver kocht aan Hendrik Jansen, directeur van de meubelfabriek Eik en Linden aan de Lindegracht in Alkmaar. Deze Jansen kocht in Bergen rond diezelfde tijd ook het pand Dokter van Peltlaan 46 (voor 7300,-) en aan de Teugelaan een pand met opstallen (voor ƒ9850,-). Makelaar/beheerder was de beruchte Amsterdamse NSB'er Johannes Petrus Everout. Deze drie transacties passeerden bij de Alkmaar- se notaris Van der Heide. De bij deze praktijken betrokken notarissen - naast Van der Heide ook De Lange, Roos en Verkade in Alkmaar - zijn overigens na de oorlog amper bestraft: van het bedrag dat verdiend was met deze dubi euze transacties, mocht 40% worden behouden. Direct na de oorlog werd Hendrik Jansen bestraft met bijna een jaar detentie. Het gebouw Eik en Linden werd onder beheer gesteld van het Beheersinstituut Alkmaar en op 10 september 1947 ten overstaan van notaris Roos openbaar geveild voor 50.000,-. Een week na de veiling stierf Jansen geheel onverwacht op 62-jarige leeftijd. Zijn zwangere weduwe beviel een maand later van een zoon. Na teruggave van de Joodse panden - ook in Alkmaar, Heiloo en Heerhugowaard had Jansen nog vier panden gekocht - en betaling van een belastingschuld resteerde ongeveer 8000,-. In de laatste zitting van het rechtspre kend Alkmaars tribunaal op 27 mei 1948 werd al het ten laste gelegde bewezen verklaard, aldus dagblad De Vrije Alkmaarder, maar gunde men dit geld aan zijn 'ziekelijke weduwe' om in haar levensonderhoud te kunnen voorzien. Op 25 juni 2020 nam de gemeenteraad van Bergen unaniem een motie aan waarin het gemeentebestuur werd opgedragen uit te zoeken of in alle gevallen vol doende rechtsherstel ten aanzien van Joods vastgoed heeft plaatsgevonden. In Bergen, Schoorl en Egmond gaat het om veertien panden, waarvan negen panden in de kern Bergen, waaronder Lindenlaan 10 (nu 12). Het Regionaal Archief Alkmaar is gevraagd alles gron dig uit te zoeken. Duidelijk is dat Esther Presser het huis in 1946 in eigendom heeft teruggekregen. Na de oorlog Esther hertrouwde op 26 juni 1946 met de bekende ar chitect Adolph Eibink (1893) en ging bij hem wonen op Overtoom 249 in Amsterdam. Wellicht kenden zij elkaar al van voor de oorlog. Eibink had namelijk heel wat lijntjes met Bergen. Zo was hij in 1917-1918 opzichter bij de bouw van Park Meerwijk, de Bergense villawijk in Amsterdamse Schoolstijl. Met compagnon Snellebrand ontwierp hij in 1921 in dezelfde stijl het rietgedekte huis De Hooiberg aan Van Reenenpark 14. Regelmatig brachten Eibink en zijn toenmalige vrouw voor de oorlog de zomervakanties door in De Hooiberg. In 1922 ontwierpen Eibink en Snellebrand, in opdracht van Bertus Rijniersce, het woonwinkelhuis van de Berger Wijnhandel aan de Jan Oldenburglaan 4. Vanwege zijn verzetsactiviteiten tegen de door de Duitsers ingestelde Kultuurkamer zat Eibink vanaf 1942 gevangen. Eerst in de strafgevangenis van Scheveningen, daarna in kamp Amersfoort en ten slotte tot het einde van de oorlog in gijzelaarskamp Sint-Michielsgestel. Na de oorlog stopte het compagnonschap met Snellebrand en verwierf Eibink in 1951 het volledig eigendom van De Hooiberg door Snel lebrand uit te kopen. Links naast De Hooiberg ontwierp Eibink een nieuw huis (Van Reenenpark 16). Eind 1956 verhuisden Esther en Adolph vanuit Amsterdam naar hun nieuwe woning. Esther woonde nooit meer zelf in De Wijde Bliek. Ze ver huurde het huis waaraan ze zoveel herinneringen had. Adresgidsen van Bergen vermelden als bewoners G.W. Leuverink, commies ter gemeentesecretarie van Bergen (adresgids 1955) en G. Dieckman (adresgidsen 1961 en 1966). In 1967 verkocht zij het huis voor 40.000,- aan de huidige bewoners, de heer en mevrouw Nijhuis, met de diep doorvoelde verzuchting: "Ik hoop dat jullie meer ge luk zullen hebben met dit huis dan ik". Rond 1970 ging de geplande verlenging van de Eiken laan over de Lindenlaan niet door en werd op de open plek een nieuw huis gebouwd. Dat huis kreeg huisnum mer 8. Daardoor versprongen de hogere huisnummers. Lindenlaan 10 werd omstreeks 1970 Lindenlaan 12.

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 20