17 LOTGEVALLEN VAN DE JOODSE FAMILIE SANTCROOS water, medicijnen en onderdak. Daardoor heersten er be smettelijke ziektes. Op 30 november 1944 stierf Daniël op 21-jarige leeftijd aan vlektyfus. Het verloren transport Tussen 6 en 11 april 1945, kort voor de bevrijding van Bergen-Belsen door Britse troepen op 15 april, werden drie goederentreinen volgeladen met in totaal ongeveer 6800 mensen, die door de SS Austauschjuden ('Joden met uitruilwaarde') werden genoemd. De bestemming was concentratiekamp Theresienstadt. In de laatste van deze drie treinen, samengesteld uit 24 oudere derdeklas per- sonenwagons en 22 goederenwagons, zaten Isaac, Esther en Eddy Martin. Andere bekende passagiers waren o.a. de historicus en latere schrijver Jaap Meijer, zijn vrouw en kind, de in 1943 geboren Ischa Meijer, schrijver en advocaat Abel Herzberg, kernfysicus Jona Oberski, opperrabijn van Amsterdam Aron Schuster en psychiater Louis Tas. De trein vertrok in de nacht van 10 op 11 april en maakte een dertien dagen durende dwaaltocht van meer dan zes honderd kilometer door delen van Duitsland die nog niet door de geallieerden bezet waren. Deze trein wordt wel het verloren transport, de verloren trein of de trein der verlore nen genoemd. De Britse troepen vernamen van de bevrijde gevangenen van Bergen-Belsen dat een paar dagen eerder een trein met 2400 gevangenen was vertrokken. Door de chaos en de slechte communicatiemogelijkheden in die da gen had men geen idee waar deze trein zich bevond. Mede door de rampzalige sanitaire en hygiënische omstan digheden in de trein brak vlektyfus uit onder de toch al ver zwakte en deels ernstig zieke gevangenen. Ruim 200 van de 2400 gevangenen stierven tijdens de reis. Als de trein stilhield, werden de wagondeuren geopend, de doden naar buiten gedragen en naast de rails begraven. Op een dag vielen laagvliegende vliegtuigen met machinegeweren en bommen de trein aan, waardoor er in de trein doden en gewonden vielen. Het transport kwam uiteindelijk tot stil stand in Tröbitz. Op 23 april 1945 ontdekten oprukkende troepen van het Rode Leger de trein en bevrijdden de ge vangenen. In de acht weken die volgden, stierven door de vlektyfusepidemie nóg eens 320 mensen. Onder hen waren de ernstig uitgeputte en zieke Isaac en zijn zoon Eddy Mar tin. De 50-jarige Isaac stierf op 4 mei. Eddy Martin - 18 jaar - overleed vijf dagen later, op 9 mei. Ze werden ter aarde besteld in een gemeenschappelijk graf achter de directie barakken van de Hansa steengroeve. Na acht weken was de vlektyfusepidemie eindelijk onder controle. Esther over leefde deze gruwelijke nachtmerrie als enige van het gezin Santcroos en keerde via Leipzig op 14 augustus 1945 terug in Amsterdam. Haar persoonskaart geeft aan dat zij op 6 november werd ingeschreven op Hobbemakade 118-1. Verkaufsbücher Ook als ze dat had gewild, kon Esther niet terug naar De Wijde Bliek in Bergen. Dit huis bleek bewoond te zijn. Maar niet door Jan Hemelrijk en Aleid Brandes. Hoe was dat mo gelijk? Al in de zomer van 1941 verplichtte de bezetter alle Joodse inwoners van Nederland uiterlijk 15 september 1941 hun woning en ander vastgoed aan te melden bij de Niederlan- dische Grundstücksverwaltung (NGV). Het bleek de eerste stap te zijn in het onteigeningsproces dat in de jaren erna volgde. In de zomer van 1942 werden de eerste Joodse burgers op transport gezet naar werk- en vernietigings- Isaac Santcroos. Foto: De Vrijdagavond; Daniel Santcroos. Foto: Palacheschool Am- Joodsch weekblad jrg 4,1927, no 24,09-09- sterdam, 1936. Bron: joodsmonument.nl. 1927. Bron: delpher.nl. Eddy Martin Santcroos. Foto: Montessori Lyceum Amsterdam, 1941. Bron: joodsmonu- ment.nl.

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 19