De Wijde Bliek: als stenen konden spreken... Lotgevallen van de Joodse familie Santcroos 'Ik hoop dat jullie meer geluk zullen hebben met dit huis dan ik'. Met deze verzuchting verkocht Esther Presser in 1967 haar huis op Lindenlaan 10. Vóór de Tweede Wereldoorlog woonde zij met haar man Isaac Santcroos en hun kinderen 's zomers in dit huis, dat zij De Wijde Bliek noemden. Deze Amsterdamse familie genoot met volle teugen van de rust, de overweldigende schoonheid van de natuur en de rijke cultuur dat het vooroorlogse Ber gen hen bood. Door de Duitse bezetting eindigde dit geluk abrupt. In dit artikel een beschrijving van de historie van dit pand en van het tragische lot dat de familie Santcroos trof. Als stenen konden spreken... 15 FRANS LEIJEN Het gezin Santcroos bestond uit Isaac Santcroos (1894) en Esther Presser (1897). Isaac was dagbladjournalist en hoofd administratie, later werd hij directeur van een zie kenfonds in Amsterdam. Esther was handelscorrespon dente. Zij huwden in 1921 in Amsterdam en kregen twee zoons: Daniël (1923) en Eddy Martin (1926). Het huis De Wijde Bliek aan de Lindenlaan nu. Foto: Frans Leijen. Aan de achternaam Santcroos zien we dat Isaac afstamde van de Sefardim, de Spaans-Portugese Joden die in de 14de en 15de eeuw moesten vluchten. Ze werden voor de keuze gesteld óf Spanje of Portugal te verlaten, óf zich tot het christendom te bekeren. Een aantal van hen kwam uiteindelijk terecht in Amsterdam, waar de achter naam Santa Cruz (Heilig Kruis) door de eeuwen heen ver basterde tot de Nederlands klinkende naam Santcroos. De familie Santcroos in Amsterdam Isaac was een sociaal bewogen en maatschappelijk zeer actieve man. In 1912 was hij, 18 jaar oud, medeoprichter en secretaris van de Amsterdamsche Blindenbond. Verder zette hij zich in als bestuurslid van de Nederlandschen Journalistenkring en als secretaris van de journalistencom missie Olympische Spelen 1928. Als lid van de commissie Verkeersveiligheid Amsterdam hield hij bij ouderavonden vele lezingen op scholen. Hij was oprichter en secretaris van de vereniging van Joodse nijverheidsscholen in Am sterdam. Verder verzorgde hij diverse cursussen voor de Joodse Raad. Alsof dat allemaal nog niet genoeg was, fun geerde hij ook als beherend directeur van het kinderher stellingsoord Huis ter Duin in Egmond aan Zee. Zoon Daniël volgde de Amsterdamse lagere Palache- school. Hierna doorliep hij het gymnasium en vervolgens studeerde hij medicijnen. Toen hij als Joodse student niet verder mocht studeren, werkte hij noodgedwongen als ziekenbroeder in het Portugees Israëlitisch Ziekenhuis aan de Plantage Franschelaan (tegenwoordig Henri Polaklaan) in Amsterdam. Jongste zoon Eddy Martin was vanaf 13 september 1938 leerling van het Montessori Lyceum aan de De Lairesse- straat in Amsterdam. Hij werd door zijn onderwijzer aan de lagere (Dalton)school omschreven als een zeer goede leerling. Ook in de drie klassen die hij op het Montessori Lyceum volgde, heeft hij dit laten zien. Niet altijd even doelgericht, aldus de verslagen, maar over het algemeen een harde werker met een goed stel hersens.

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 17