14 BERGENSE KRONIEK, MEI 2021 r Landbouwen aan de Natteweg Ruzies en conflicten bleven voortduren. Het Wijnschenk Dom-Talma-harnas was te benauwend. De beide filosofen kwamen ten slotte geïsoleerd te staan en sloegen een eigen weg in. Ze startten in 1917 een landbouwbedrijf als uiting van hun breuk met de maatschappij. Talma hierover: 'Wij hebben n.l. leeren inzien dat de nieuwe kunst niet mo gelijk zal zijn zonder het nieuwe leven. En dit nieuwe leven moet ook het leven zijn van de nieuwe maatschappij. We moeten teruggaan tot een volslagen primitieve toestand.' Wim Vroom schrijft: 'Met dit experiment keerden de beide fi losofen hun intellectuele en ook artistieke aspiraties de rug toe om zich geheel te wijden aan de meest elementair denkbare bezigheid: het met de handen bewerken van de grond.' Zij kochten een weiland aan de Natteweg en het Zakedijkje. Wijnschenk Dom ontwierp voor zichzelf en zijn vriend Talma twee landhuizen die op het aangekochte terrein gebouwd werden, Natteweg 86 en 88. Dit experiment, mede gesteund door de boerderijtjes van Claes Noorduyn en Piet Dekker, duurde echter niet lang. Volgens Vroom bestond het uit het telen van boontjes, kool en aardap pelen en waarschijnlijk werden er ook varkens en kippen gehouden. Vermakelijk is wat Piet Spijk - schrijver van het boek Piet Boendermaker, mecenas van de Bergense School - in verband hiermee te berde bracht. Spijk had van Dirk Klomp vernomen dat een van de jonge schrijvers - vermoedelijk Talma of Wijnschenk Dom - Boendermaker zo enthousiast wist te krijgen voor het houden van kippen dat die enige tijd 'zijn tuin radicaal in een groote kippen farm met een paar duizend kippen veranderde'. Over en uit Op het landbouwbedrijf aan de Natteweg waren ongeveer vijf mensen werkzaam. De zaken gingen echter niet goed en eind 1919 was het over en uit. In een brief van Henri ten Holt aan Van Eyck staat hierover: 'De oogst die zij heb ben van hun on derneming bestaat niet zozeer in de goede gaven des velds als wel in de wrange vruchten van hun stijfkop pigheid.' De beide strenge aanjagers van De Nieuwe Kring verlieten Bergen. Wijn schenk Dom ver trok met zijn gezin naar zijn geboor tegrond in Neder- lands-lndië, naar Java, waar hij een Pieter Talma. Bron: Vroom, 2006. succesvol onder nemer werd. Hij keerde na de Tweede Wereldoorlog naar Nederland terug en overleed in 1958 te Den Haag. Talma promoveerde in juli 1921 in Utrecht op het proefschrift Over kans en kans berekening, beschouwingen en critiek. In 1921 verkocht hij zijn huis, schuur, erf, tuin en weiland aan mevrouw Maaike van Domselaer-Middelkoop en vertrok ook naar Neder- lands-lndië, waar hij leraar wiskunde werd in Batavia en Bandoeng. Hij bekeerde zich tot het katholicisme, keerde in 1926 naar Nederland terug en werd benedictijner mon nik in de Sint-Paulusabdij te Oosterhout. Jakob en Maaike van Domselaer zijn tot hun dood in de woning Natteweg 88 blijven wonen (zie het artikel over hen in de Bergense Kroniek van november 2020). Het huis bleef decennia lang een centrum van en voor kunstenaars. Bronnen - Kees Fens. Ontroerend idealisme in De Nieuwe Kring. In: de Volks krant, 19 juli 2006. - Herman Gelens en Bob van de Graaf. De familie Maschmeijer en 'Zuilenhof'. Bergense Kroniek, 2008, themanummer 7. - Rond het Oude Hof. Schilders en beeldhouwers in Bergen, 1910- 1940. Bergen, Museum Kranenburgh, 1993. - D.A. Klomp. De Bergensche School. Heruitgave Alkmaar, Tauber Architecten BV, 1995. - Kees Komen. Waar de kunst kermt en bloeit; Bergen 1900- 1995. Uitgave VHS Bergen i.s.m. Museum Kranenburgh en de gemeente Bergen, 1995. - A.B. Loosjes-Terpstra. Moderne Kunst in Nederland 1900-1914. Utrecht, Uitgeverij Haentjes Dekker Gumbert, 1959. - Piet Spijk. Piet Boendermaker, mecenas van de Bergense School. Zwolle, Waanders, 2015. - Wim Vroom. De Nieuwe Kring in Bergen (N.-H.). Filosofen en kun stenaars in Bergen 1916-1919. Museum Kranenburgh, 2006. - Frits David Zeiler. De eerste kunstenaars in Bergen (NH) rond 1900. Bergen NH, Museum Kranenburgh, 2000. Houtsnede van Jaap Weijand op het voorblad van het Journaal van Den Nieuwen Kring (mei 1916). Bron: Vroom, 2006.

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 16