Villa Zeevanck, Hoflaan 6 Huis met historie Op Hoflaan 6 stond tot 1929 een woning in de stijl van die op Hoflaan 8: een zogenaamde rentenierswoning. De woning met tuin werd in 1929 aangekocht door Pieter Bos Eijssen, mede-eigenaar van de fabriek Eyssen Verduur zaamde Kaas, die in dat jaar van Oosthuizen naar Alkmaar was verhuisd. 9 YVON BOS EIJSSEN Pieter Bos Eijssen met zijn vrouw en zijn zoon Pieter bij Huize Zee vanck in 1929. Collectie van de auteur. Zoals dat ook in onze tijd gaat, werd de woning gesloopt om plaats te maken voor een villa. Pieter bezocht regel matig zijn vader Jan Hendrik Eijssen in Wassenaar, waar huizen werden gebouwd in de stijl van de Nieuwe Haagse School. Die bouwstijl van ca. 1925 tot 1955 streefde naar de universele vormen en waarden van de architectuur; een goede harmonie tussen massa, ruimte en lichtval. Schoon heid lag in eenvoud; zij vonden de Amsterdamse School-stijl te decoratief. Architect Co Brandes van de Nieuwe Haagse School ont wierp de villa aan Hoflaan 6 en hij liet zich inspireren door de Amerikaanse architect Frank Lloyd Wright. De vierkante bouwvolumes, de erkers en balkons, de horizontale be tonnen banden, het flauw hellende leistenen dak met een brede oversteek, de bakstenen met diepe lintvoegen en de stalen ramen zijn kenmerkend. Ook de tuin werd geheel in stijl door Co Brandes ontworpen. De villa dankt zijn naam aan de polder Zeevang, gelegen ten noorden van Purmerend. Daar ligt Oosthuizen, de geboorteplaats van Pieter Bos Eijssen en tevens de plaats waar de kaasfabriek Eyssen in 1883 startte. In 1943 moet de familie evacueren uit Bergen en wonen er Duitse officieren in het huis. Na de oorlog wordt de ravage in de villa opgeknapt en vanwege de woningnood gaan er twee zoons met hun gezinnen inwonen bij de ouders. In 1954 wordt de villa Zeevanck verkocht aan dokter Lugten, die de garage laat verbouwen tot wachtkamer. In de jaren 70 wordt de villa verkocht aan de familie Dekker, het is een ideaal huis voor een groot gezin. Ook is er een grote kelder met genoeg opslagruimte voor zijn schoenenhandel. Zij verkopen de villa in 1997 aan een projectontwikkelaar, die het in 1999 doorverkoopt aan Cor en Neeltje Meijer. Zij laten de villa, zowel binnen als buiten, opknappen met respect voor de oorspronkelijke bouwstijl. Zo blijven onder andere de oude radiatoren en de visgraten eiken vloeren behouden. Daarna kopen de heer en mevrouw Kuperus (autoverhuur Amsterdam) de villa in 2001. Zij zijn enthou siast over het werk van Co Brandes en verzamelen allerlei informatie over zijn ontwerpen. Vooral de buitenkant en de tuin worden opgeknapt. De huidige eigenaar, de heer S. van der Tuin, koopt de villa in 2006. Met de modernste technieken wordt een jaar na aankoop een parkeerkelder onder het pand gebouwd. De voormalige garage, in de tijd van dokter Lugten wachtka mer, wordt aan de rechterkant gekopieerd en in het dak komen een raampartij en balkon. Het interieur wordt in de stijl van Jan des Bouvrie wit geschilderd en de oude letters Zeevanck - die in 2001 van de gevel waren verwijderd - worden teruggeplaatst. Zo blijft deze met respect gemoderniseerde villa een eyecatcher in ons dorp. De namen Eyssen, Eijssen en Bos Eijssen Pieter Bos Eijssen is de opa van de schrijfster van dit artikel. Met het Koninklijk Besluit van 10 juni 1887 werd voor Pieter Eijssen (geb. 1886) de naam Bos van zijn moeder Anna Bos aan de geslachtsnaam toege voegd. Hiermee wilde Anna de namen van haar over leden broertjes, beiden Pieter Bos genaamd, in ere houden. Daarom werd de naam Bos niet toegevoegd aan de achternamen van de oudste zoon Hendrik (geb. 1884) en de jongste zoon Simon Willem (geb. 1887). De kaasfabriek kreeg de naam Eyssen en werd in 1905 gerechtigd de naam Koninklijke Fabiek van Eyssens Verduurzaamde Kaas te voeren.

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 11