BERGEN N J-L De eerste steenlegging van het Pensionaat 6 ALS EEN DORP IN EEN DORP t y De feestelijke eerstesteenlegging van het pensionaat, zoals het kloostergebouw werd genoemd, op 4 februari 1904. warm krijgen? De Franciscanessen van Aerdenhout gingen niet op zijn vraag in en de Dominicanessen van Voorscho ten, die hij kende van zijn tijd in Schiedam, werden afge schrikt door het gebrek aan huisvesting. Op Smeemans verzoek legde vicaris Callier contact met de Ursulinen van Breust-Eijsden. De zusters hadden zich daar in 1848 gevestigd vanuit het Belgische Tildonk, een congregatie die was gesticht in wat toen nog de Zuide lijke Nederlanden heette. Bij zijn bezoek in Eijsden wist Smeeman meteen zusters enthousiast te krijgen met zijn droevige verhaal hoe katholieke kinderen in zijn parochie gedwongen waren om lessen te volgen van protestantse onderwijzers. Op 27 april 1897 reizen zes zusters Ursulinen vanuit Eijsden naar Monnickendam. Aanvankelijk nog ver bonden aan Eijsden, maar een jaar later krijgen ze van het bisdom Haarlem toestemming om een Ursulinenklooster te vormen. Ze zijn de eerste zusters Ursulinen in Noord- Holland. In Monnickendam werd een normaalschool opge richt, zoals de opleiding voor onderwijzers indertijd werd genoemd, die op 1 april 1899 officieel werd geopend. Hier werden ook zusters Ursulinen opgeleid tot onderwijzeres. De congregatie van de Ursulinen kreeg in 1898 rechtsper soonlijkheid door de oprichting van de Sint Joseph Stich ting. Een stichting die als rechtspersoon in het leven was geroepen om de zakelijke belangen van de congregatie beter te kunnen behartigen. Alle onderwijswerkzaamhe- den van de zusters werden daarin ondergebracht. Toen in 1902 de eerste kwekelingen slaagden op wat inmiddels de St. Joseph kweekschool heette, kwamen van pastoors uit de omgeving verzoeken om leerkrachten. Pas toor Van Delft uit Bergen was de eerste aan wie zusters- onderwijzeressen werden beloofd. De Ursulinen naar Bergen Waar moest de school in Bergen komen? Een beschikbaar stukje grond bij de Molenkrocht, nabij de Petrus en Pau- luskerk, was te klein. Samen met kerkmeester Schouten en notaris Hilbrand klopte pastoor Van Delft aan bij de welge stelde juffrouw Oldenburg. Voor een zacht prijsje kregen ze een stuk grond aan de Loudelsweg. Daaraan kon Smeeman nog een stuk land toevoegen en op dat aaneen gesloten terrein van 32 hectare zou vervolgens een dorp in een dorp verrijzen. Uit de wijde omtrek zouden duizenden kinderen de scholen bezoeken, waar je uiteindelijk kon worden opgeleid tot onderwijzeres, inrichtingsassistente of lerares voor het landbouwhuishoudonderwijs. Ontwerp en bouw De Limburgse architect J.H. Tonnaer ontwierp het nieuwe kloostergebouw. Tonnaer was een leerling van de befaam de bouwmeester Pierre Cuypers, die tekende voor het Centraal Station en het Rijksmuseum in Amsterdam, maar die vooral kerken ontwierp. Iets van die stijl was terug te zien in het Bergense bouwwerk van Tonnaer, die net als zijn leermeester veel kerken afleverde, waaronder de St. Laurentiuskerk in Alkmaar. Ook aannemer Dessing uit Gouda had veel ervaring: hij had voor het bisdom Haarlem al meerdere kerken gebouwd.

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 8