Lectori Salutem - heil aan de lezer! 3 Toepasselijker dan met deze aanhef in het Latijn kan het voorwoord niet zijn bij ons themanummer over de Ursulinen van Bergen. Een congregatie van vrouwen die in 1535 in Italië werd gesticht door Angela Merici en zich - in gewone kleren - met hun daden wilden onderscheiden. Naderhand werden zij in 1612 door de paus tot kloosterorde verheven en gingen zij het habijt dragen. Begin twintigste eeuw hebben de zusters Ursulinen zich in Bergen gevestigd. Voor hen werd aan de Loudelsweg een imposant klooster gebouwd, van waaruit de zusters hun taken verrichtten. Het geven van katholiek onderwijs beschouwden zij als een middel om mensen te vormen. In Noord- en Zuid-Holland hebben zij op dit terrein pionierswerk verricht; meisjes wa ren hun specifieke doelgroep. Lange tijd woonden de Bergense zusters in het souterrain van het St. Antoniusgesticht - zoals het kloostergebouw werd genoemd - en sliepen ze op de zolders. Op de bega ne grond en de eerste verdieping bevonden zich de ruimten voor de onderwijsinstellingen en het pensionaat. Ook elders op het kloosterterrein werden tal van onderwijsinstellingen gevestigd en er was een retraitehuis dat volop in de belang stelling stond. Behalve voor onderwijs hebben de zusters Ursulinen zich ingezet voor zwakzinnigenzorg en waren zij actief in missie werk in Kenia en Uganda. De jaren vijftig van de vorige eeuw waren de hoogtijdagen voor het klooster. Er waren toen meer dan 500 zusters, die ofwel in Bergen zelf of elders hun diensten verrichtten. Het was een woon- en werkgemeenschap die - deels met ondersteuning van leken - geheel in haar eigen behoeften voorzag. Als een dorp in een dorp. Het Tweede Vaticaans Concilie zette begin jaren zestig van de vorige eeuw een onomkeerbaar proces van ontkerke lijking in gang. Dat liet op verschillende manieren ook zijn sporen na bij de zusters Ursulinen. Gevoegd bij gelijktijdige ontwikkelingen zoals emancipatie van vrouwen en schaal vergroting in het onderwijs betekende dit een geleidelijk afscheid van de zusters Ursulinen van het onderwijsveld. Het versterkte ook de uittocht van zusters uit het Bergens Ursuli- nenklooster. Baldadigheid en brandstichting in de leegstaan de gebouwen begeleidden dit proces op macabere wijze. Met het verstrijken der jaren zijn er steeds minder Bergena- ren die uit eigen herinnering kunnen verhalen over dit bijzon dere kloostercomplex. En met de voortgaande bebouwing van het laatste stukje kloosterterrein zijn straks nagenoeg alle zichtbare elementen verdwenen en geschiedenis geworden. Om de herinnering aan de Ursulinen van Bergen in woord en beeld levend te houden, heeft de redactie van de Ber gense Kroniek dit themanummer willen uitgeven, met grote dank aan de samenstellers. Veel leesplezier toegewenst! De redactie Leerlingen van de St. Ursulaschool in 1922

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 5