Epiloog 48 ZR. LUCYTROMP Ruim 120 jaar zusters Ursulinen in Bergen. Nog wel, maar het einde komt in zicht. Een dorp in een dorp was het; met dat gigantische gebouw aan de rand van de polder. Met scholen, internaten, een boerderij, tuinderij, wasserij, bakkerij... In de loop van al die jaren hebben de zusters een eigen plek gekregen in het dorp, in de dorpsgeschiedenis en in de dorpsverhalen. Want zo vele Bergenaren hebben er bij ze op school gezeten, pianoles gehad of zijn er misdienaar geweest.... en daarover doen smeuïge verhalen de ronde. De verhalen gingen ook ver buiten Bergen. Voor de regio werden onderwijzeressen in Bergen opgeleid. Uit het hele land kwamen meisjes hier om een opleiding te volgen tot lerares aan een landbouwhuishoudschool. Bijna al die meisjes kwamen intern, als pensionaire. Duizenden men sen zijn hier opgeleid en hebben er goede (en ook minder goede) herinneringen aan. Toen de zusters met lesgeven begonnen, werd bijzonder onderwijs deels gesubsidieerd. Zij startten uit idealisme met zelfgemaakte leermiddelen. Zij waren het die in Zuid-Holland startten met een internaat en onderwijs voor kinderen met een verstandelijke beperking, ook met zelf gemaakte leermiddelen en veel idealisme; want voor die kinderen was nog geen enkele voorziening. En dan hebben we het nog niet gehad over de nieuw gestichte zustercongregatie in Uganda en Kenia, waar ook onderwijs en ziekenzorg werden gegeven. En nu zijn de zusters oud geworden. Het grote huis, de an dere gebouwen en alle landerijen zijn verkocht. De gebou wen zijn gesloopt en het terrein is opnieuw bebouwd met huizen voor de Bergenaren. In 2019 is het allerlaatste deel verkocht. Een gedeelte wordt met een nieuwe woonwijk bebouwd, de kloostertuin met de kruidentuin zijn overgedragen aan de gemeente als park. Het laatste kloostergebouw is verkocht aan een woningcorporatie; het is verbouwd tot appartementen voor sociale huur om, behalve de nog levende zusters, ook mensen met een smallere beurs de kans te geven in een mooie omgeving te wonen. Over 25 jaar zullen er na bijna anderhalve eeuw geen zus ters Ursulinen meer in Bergen zijn en worden zij een herin nering. Een herinnering aan een groep vrouwen die door hard te werken en sober te leven met elkaar een enorm bezit hebben gehad dat zij, behalve voor de zorg voor eigen onderhoud, ten dienste van kerk en maatschappij hebben gesteld.

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 50