Namen van de instellingen op het terrein van de Ursulinen van Bergen scholen op het kloosterterrein St. Angelaschool bewaarschool, later kleuter school, aan de Geestweg St. Antoniusschool achtereenvolgens ulo, mulo en mavo overige instellingen Verklarende woordenlijst bisdom St. Augustinusschool landbouwhuishoudschool St. Josephschool kweekschool St. Theresiaschool eerste bewaarschool (in het St. Antoniusgesticht) St. Ursulaschool lagere school (eerst gemengd, later voor meisjes) pensionaten St. Antonius overkoepelend pensionaat met vier groepen: St. Augustinus voor leerlingen van de landbouwhuishoudschool St. Joseph voor leerlingen van de kweekschool St. Theresia voor leerlingen van de bewaar school en de lagere school St. Antoniusgesticht kloostergebouw (moederhuis) Sint Joseph Stichting rechtspersoon om de zakelijke belangen van de congregatie te behartigen Bernardus Smeeman rechtspersoon van de landbouw- Stichting houdschool en van 1956-1992 rechtspersoon van de onderwijs instellingen Petrus Canisius retraitehuis kerkrechtelijk afgebakend gebied dat onder het bestuur van een lokale bis schop staat congregatie religieuze kloostergemeenschap met eenvoudige geloften (in tegenstelling tot een orde, die plechtige geloften kent) en die verantwoording schuldig is aan de plaatselijke bisschop (vgl. orde) moederhuis het klooster waar het bestuur van de orde of congregatie zetelt. Bij de Ursuli nen van Bergen is dit het hoofdgebouw, kloostergebouw (St. Antoniusgebouw) novice zuster in opleiding (noviciaat) orde religieuze kloostergemeenschap met plechtige geloften en die verantwoor ding schuldig is aan Rome pensionaat kostschool, internaat pensionair interne leerling, die in het pensionaat woonde postulant jongere die een halfjaar meeloopt in het klooster als kennismaking (een soort 'snuffelstage') professie het afleggen van de kloostergeloften retraite afzondering voor spiritueel zelfonder zoek en geestelijke oefening

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 4