47 WONEN OP 'GEWIJDE' GROND gaat daarom niet akkoord met plaatsing in de wijk. Vol gens Ben Vos is er wel eerder ambtelijk overleg gevoerd met de gemeente, voordat tot het gieten in brons werd besloten. Probleem voor de zusters en Bouwfonds is dat het beeld al in brons is gegoten en dat er al meer dan 100.000 gulden aan is uitgegeven. Daarom wordt gezocht naar alternatie ve plaatsen voor het beeld, bijvoorbeeld op grond die in handen blijft van de zusters en zichtbaar is vanaf de open bare weg. Ben Vos vertelt dat de gemeente een dergelijke oplossing niet kan waarderen, en dat hem te verstaan is gegeven dat de gemeente juridische stappen zal nemen om dit te voorkomen. Op de gedachte plek van het beeld is uiteindelijk een bankje geplaatst dat vaak werd gebruikt door de leerlin gen van de nabijgelegen scholen (inmiddels is het verwij derd). In plaats van het kunstobject schenkt Bouwfonds een drietal moerascipressen die bij de vijver worden geplant door toenmalig wethouder Jan Stomps. Beeld elders geplaatst Omdat plaatsing in de gemeente Bergen geen haalbare kaart is, wordt in overleg met de zusters gekeken naar een locatie buiten Bergen. Aangezien de congregatie van de zusters Ursulinen in Bergen het initiatief was van pastoor Bernardus Smeeman uit Monnickendam, tevens de woon plaats van de kunstenaar, wordt contact opgenomen met die gemeente. Monnickendam is blij met het beeld en het krijgt een plaats voor de rooms-katholieke kerk aan het Noordeinde, waar het heden ten dage nog staat. Discussies over kunstobjecten in de openbare ruimte komen regelmatig voor, ook in Bergen. Een voorbeeld is het verzet van vele inwoners tegen de Poort van Bergen van Herman Nouwens op de rotonde Bergerweg-Nesdijk. Over hoe de inwoners gedacht zouden hebben over dit beeld van Rob Cerneüs zullen we nooit weten. In diverse Noord-Hollandse gemeenten zijn beelden van hem in de openbare ruimte te vinden. Zo zijn er twee beelden van Rob Cerneüs te vinden op het Johnny Jordaanplein bij de Elandsgracht in Amsterdam. Daar was het de buurt die koos voor de beelden van de zanger Manke Nelis en de accordeonist Johnny Meijer van deze kunstenaar... Woningbouw na de jaren negentig Als gevolg van de scholenfusies in de jaren negentig waren de schoolgebouwen aan de Loudelsweg niet meer nodig. De schoolorganisatie die op dat moment eigenaar is, ver koopt grond en schoolgebouwen aan een projectontwik kelaar. Die realiseert hier aan de Kloostertuin uiteindelijk 54 appartementen (De Tuinen) en vier vrijstaande wonin gen. De voormalige landbouwhuishoudschool behoudt zijn onderwijsfunctie door verkoop aan de Vrije School en is nu bekend als de Adriaan Roland Holstschool. Ook de voor malige St. Ursulaschool is blijven staan en nu in gebruik bij het PCC (Petrus Canisius College) aan de Loudelsweg. Het nieuwe plan De Tuinen. Landgoed Merici Over de toekomst van het 7 hectare grote terrein dat vanaf 1990 bij het nieuwe klooster behoort, beginnen de zusters rond 2005 na te denken. In een competitie tussen drie woningbouwontwikkelaars komt AM b.v. (onderdeel van BAM-groep) uiteindelijk als winnaar uit de bus. Vanaf 2008 voert AM overleg met de zusters en omwonenden over de woningbouwplannen. Vooral als gevolg van de financiële crisis, die in 2009 uitbreekt en die de woning markt hard treft, worden de plannen diverse keren aange past. Het plan krijgt de naam Landgoed Merici. Het moederhuis wordt verkocht aan Kennemer Wonen, die het verbouwt tot 54 sociale-huurappartementen. Iedere zuster huurt vanaf dat moment een appartement in een apart gedeelte van het gebouw. Ongeveer op de plek van de afgebroken Uuthof verrijzen twee gebouwen met in totaal 34 dure huurappartementen (Brescia en Desenzano) en aan de Nesdijk wordt een gebouw met 12 koopappar tementen gerealiseerd (Merici). Tegenover de wasserij aan de Lijtweg worden zes woningen gebouwd. De laatste fase van woningontwikkeling is in 2019 gestart. Op de voormalige locatie van Huize Mirembe - destijds ook gebouwd voor oudere zusters - en de naastgele gen dierenweide zullen in de laatste fase van Landgoed Merici in 2021 33 koopwoningen worden opgeleverd. De twee wegen in het plan krijgen de namen Mericilaan en Mirembelaan. Ook de kapel wordt verkocht en wordt nu verbouwd tot twee woningen. Het dienstgebouw aan de Mericilaan wordt verkocht aan een particulier, die er na sloop een nieuwe woning bouwt. De grote groene ruimte tussen het kloostergebouw en de wijk Beekhove is inclusief de kruidentuin en de water partij als openbare ruimte 'om niet' overgedragen aan de gemeente. Landgoed Merici biedt zo uiteindelijk ruimte aan totaal 142 woningen En meer dan 110 jaar na de aankoop van 32 hectare grond is het eigendom van de zusters op deze locatie geëindigd. Het enige stukje dat nog exclusief bij de zusters in gebruik is, is de eigen begraafplaats die zij langdurig huren van de gemeente.

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 49