46 ALS EEN DORP IN EEN DORP Verkoop woningen De belangstellenden voor een koopwoning worden door de gemeente ingedeeld in vier categorieën. Bergenaren die een goedkope huurwoning achterlaten, behoren tot de eerste categorie. De volgende categorie bestaat uit Bergenaren met een duurdere huurwoning. De derde ca tegorie wordt gevormd door Bergenaren die een koopwo ning achterlaten en de laatste categorie is 'overigen'. De prijzen van de koopwoningen liggen tussen de 215.000 en 495.000 gulden. Behoudens de duurste woningen verloopt de verkoop vlot. Als in 1991 met de bouw wordt begonnen, omvat het definitieve plan 50 sociale-huurwoningen en 91 koop woningen. Het plandeel met de 33 koopappartementen rond de huidige vijver aan het einde van de Smeemanlaan gaat dan nog niet in de verkoop vanwege een dip in de woningmarkt. Uiteindelijk worden de 33 appartementen vervangen door vijf vrijstaande woningen langs de beek aan de zuidzijde van het plan. Uitvoering De uitvoering start in 1990 met de sloop van het be staande kloostergebouw en de andere opstallen. Bij de sloop van het kloostergebouw worden volgens Ben Vos, destijds projectmanager bij Bouwfonds, meerdere on dergrondse 'verbindingsgangen' aangetroffen. Onder de oudste delen van het gebouw, uit 1904 en 1907, bevond zich een souterrain in de vorm van één lange gang met dienstvertrekken. Ook onder het bouwdeel uit 1926, de eerste landbouwhuishoudschool en later de St. Antonius- mulo, bevond zich een souterrain. Het gebouw van de landbouwhuishoudschool, de huidige Adriaan Roland Holstschool, was via een ondergrondse verbindingsgang verbonden met het moederhuis. Om de bestaande bomen zoveel mogelijk te kunnen behou den, wordt op sommige plaatsen een scherm in de grond geplaatst om het wortelgestel te beschermen. Op één plek wordt zelfs onder de wortels van een grote boom een bo ring gemaakt ten behoeve van de kabels en leidingen. De tunnel van de landbouwhuishoudschool naar het moederhuis. Beeld 'Leren is een weg tot vrijheid voor wie er in slaagt leerling te blijven' van Rob Cerneüs. Het beeld is in 1998 geplaatst bij de Nicolaas en Anthonius kerkte Monnickendam. Kunst in de wijk Bij de oplevering van het plan in 1993 is Bouwfonds voor nemens een beeld te schenken. In die tijd voor Bouwfonds een gebruikelijke manier om de realisatie af te sluiten met een beeld als verfraaiing van de wijk en als blijvende herin nering aan de samenwerking bij de totstandkoming van de wijk. Het beeld zou door Bouwfonds en de zusters aan de gemeente worden geschonken. Zij besluiten het ontwerp van het kunstobject op te dragen aan de Monnickendamse kunstenaar Rob Cerneüs. Het kunstwerk beeldt een zuster met twee kinderen uit. Hiermee heeft de kunstenaar de ontwikkeling willen uitbeelden die de kinderen doormaak ten in de jaren dat zij onderwijs ontvingen op het klooster terrein. Voor de plek van het beeld wordt nabij de vijver een lichte verhoging in het terrein aangebracht. Volgens oud-burgemeester J. Ritsema is het beeld ge maakt zonder overleg met de gemeente. Daarom wordt alsnog de gemeentelijke kunstadviescommissie, waarin o.a. de Bergense kunstenaars David Kouwenaar en Karei Colnot zitting hebben, om advies gevraagd. Samen met de burgemeester brengt de commissie een bezoek aan de bronsgieterij in de Betuwe waar het beeld in opslag staat. De commissie adviseert uiteindelijk negatief over de artistieke kwaliteit van het figuratieve beeld. De gemeente

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 48