Wonen op 'gewijde' grond Ruim tachtig jaar heeft het kloostercomplex aan de Loudelsweg bestaan. Met het teruglopen van het aantal Ursulinen en de fusie van scholen kreeg het terrein een andere woonbestemming. 44 WIM JAN SCHOTTEN Nadat het eerste gebouw van de zusters Ursulinen in 1904 voltooid was, zijn er op het oorspronkelijk 32 hectare grote terrein tot de jaren vijftig van de vorige eeuw vooral on derwijsgebouwen bijgebouwd. Op een gedeelte van het eigendom werd in 1927 het retraitehuis gerealiseerd door de paters Redemptoristen. Ook werden de gebouwen tel kens aangepast aan de veranderende tijd. Vanaf de jaren vijftig, toen er een zeer grote behoefte was aan nieuwe woningen, verkochten de zusters stukje bij beetje grond voor woningbouw aan de gemeente Bergen. Zo verrezen aan de oostrand van het oorspronkelijke kloosterterrein begin jaren zestig de Kruidenbuurt en in de periode 1975- 1985 de wijk Coninxwegh (Dirk Klompweg en omgeving). Voor de zusters zelf werd in 1963 rusthuis De Uuthof gebouwd, en in 1976 Mirembe voor gepensioneerde mis siezusters en later Ursulinen van andere locaties. In 1990 is het retraitehuis gesloopt, na jaren voor andere functies in gebruik te zijn geweest. Hier verrijst uiteindelijk het Loudelspark (begin van de Kloosterlaan), met 48 dure koopwoningen. De grote verandering van het gebied begon in 1990 met de verhuizing van de zusters naar het nieuwgebouwde moederhuis aan de Lijtweg, dichtbij De Uuthof en Mi rembe. Na de verhuizing heeft het oorspronkelijke kloosterge bouw aan de Loudelsweg enige tijd leeg gestaan. Vanuit de Ursulinen was er belangstelling om hier de instelling voor gehandicapte kinderen uit Nieuwveen te vestigen, terwijl de toenmalige woningbouwvereniging Algemeen Belang onderzocht of het mogelijk was het kloosterge bouw te verbouwen tot sociale-huurappartementen. Dit bleek helaas geen haalbare kaart, vanwege de constructie van het gebouw en de situering. Ook de ontsluiting van deze appartementen aan de zijde van de Loudelsweg was moeilijk op te lossen zonder de fraaie kloostergevel aan te tasten. Brand In 1990 breekt er door toedoen van vandalen twee keer brand uit in het oude kloostergebouw, waardoor er steeds meer druk kwam op een herontwikkeling van het terrein aan de Loudelsweg. Er ging een streep door de plannen om achter de gevel een instelling voor de gehandicapte kinderen te bouwen. Volgens het bestemmingsplan is op dat moment ook wo ningbouw niet mogelijk. Uiteindelijk slaagt het Bouwfonds Woningbouw, het huidige BPD, erin om de gemeente mee te krijgen in de ontwikkeling van een woningbouw plan. Daarbij is vanaf het begin samengewerkt met wo ningbouwvereniging Algemeen Belang. Ook de zusters hebben bij de gemeente aangedrongen om ook sociale woningbouw te realiseren. Bouwfonds was bereid met Al gemeen Belang af te spreken dat minimaal eenderde deel van de woningen op het terrein sociale-huurwoningen zou den worden. Ook voor de gemeente was deze afspraak een belangrijke voorwaarde om mee te werken aan een bestemmingswijziging. Bouwfonds was in beeld gekomen via de aannemer van het nieuwe moederhuis, De Nijs uit Warmenhuizen. Zo werd Bouwfonds ontwikkelaar van het stedenbouwkundig plan en de koopwoningen en Alge meen Belang van de huurwoningen. Uiteraard in nauwe samenwerking met de gemeente. Alle woningen zouden worden gebouwd door bouwbedrijf De Nijs. Nadat alle woningen waren gerealiseerd, is het openbaar gebied - zo als wegen, bermen en waterpartijen - overgenomen door de gemeente. Ontwerp Beekhove Bij de planpresentatie in september 1990 door het archi tectenbureau De Groot en De Zanger uit Uithoorn wordt er gedacht aan totaal 172 woningen, te weten 50 sociale- huurwoningen, 89 koopwoningen in de vorm van tweekap pers en vrijstaande woningen, en 33 koopappartementen. Een deel van de oostelijke vleugel van de voormalige St. Ursulaschool wordt gesloopt en vervangen door nieuw bouw op het schoolterrein. De ontworpen wegen sluiten op meerdere plekken aan op de bestaande wegen. De straten krijgen hoofdzakelijk een Presentatie voor plan Beekhove (1990).

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 46