41 HETTWEEDE VATICAANS CONCILIE EN DE ONTZUILING LI——? ~h" rxïi?22ïa: De auto was hét symbool van de maatschappelijke vooruitgang in de jaren 50 en 60. Ook bij de zusters. Naast deze Austin A55 Cambridge Mk II staat chauffeur zuster Arnolda (1961). het Maagdenhuis, is hiervan het bekendste voorbeeld en trok landelijke aandacht. De Katholieke Universiteit Nijmegen, waar al in 1963 de Studentenvakbond was opgericht, kende een alternatieve 'Kritiese Universiteit'. In de toneelwereld had je de actie Tomaat en in de muziekwereld de actie Notenkraker. Vrouwen richt ten emancipatiebewegingen op als de Rooie Vrouwen en Dolle Mina, met acties als Baas in eigen buik en de bezetting van de Bloemenhove abortuskliniek in Heemstede. Discussies liepen dwars door gezinnen en organisaties. Het resultaat was dat er gaandeweg allerlei inspraakor ganen ontstonden als studentenraden, kritische leraren, parochieraden, ondernemingsraden in bedrijven en een soldatenvakbond. Wat in Nederland gebeurde, maakte deel uit van een wereldwijde trend. Frankrijk en Duitsland kenden stu denten- en arbeidersopstanden en de Verenigde Staten massale protesten tegen de oorlog in Vietnam. De rooms-katholieke kerk in de jaren zestig De katholieke kerk haakte in op de trend naar meer openheid en medezeggenschap. In de kerk werd de Heilige Mis (de katholieke eredienst) nog in het Latijn gehouden waar de gewone kerkganger doorgaans niet veel van begreep. Alleen de preek was in het Neder lands. Tijdens de mis stond de priester met zijn rug naar de kerkgangers. Paus Johannes XXIII riep van 1962 tot 1965 het Tweede Voor de Ursulinen was van belang dat het concilie in 1965 het decreet Perfectae Caritatis uitvaardigde. Hierin werden kloosterorden opgeroepen zich te richten op de 'gewone' wereld en op de bronnen van waaruit zij waren ontstaan. In Nederland werd een eigen pas toraal concilie bijeengeroepen, uniek in de katholieke wereld. Bisschoppen, religieuzen en gelovigen kwamen van 1966 tot 1970 regelmatig in Noordwijkerhout bijeen om geloofszaken door te nemen en voorstellen voor veranderingen te formuleren. Ursuline Lucy Tromp, toen nog novice, was hierbij als jongste deelnemer aanwezig. Belangrijke onderwerpen voor de gelovigen waren anti conceptie en afschaffing van het celibaat (van de aanwe zigen vond 75% dat priesters moesten kunnen trouwen). Beide zaken gingen rechtstreeks in tegen de regels van het Vaticaan. Op lokaal niveau werden parochieraden opgericht waarin de gelovigen mochten meepraten over de gang van zaken; in de bisdommen werd de bisschop gead viseerd door een raad van gelovigen. Er ontstonden ook conflicten tussen progressieve pastoors en meer behoudende bisschoppen, met soms als consequentie dat de pastoor door zijn bisschop werd ontheven van zijn taak maar toch zelfstandig doorging met een groot deel van zijn gelovigen. De traditionele Latijnse missen werden aangepast. De mis werd in de meeste gevallen in het Nederlands opgedragen en de priester ging met zijn gezicht naar de mensen staan. Men heeft zelfs een tijd geëxperimenteerd met popmuziek in de kerk, de zogeheten 'beatmissen', in Bergen met veel succes. Overigens waren er al veel eerder initiatieven voor verandering. Na de Eerste Wereldoorlog werd door de Vaticaans Concilie bijeen met als doel de katholieke kerk meer bij de tijd te brengen. Voor het eerst in de kerkgeschiedenis werden waar nemers van andere godsdiensten en levensbeschouwingen daarbij uitgenodigd. De belangrijkste besluiten van dit concilie waren dat de kerkdiensten (de Heilige Missen) voortaan in de volkstaal mochten worden gehouden, dat de plaat selijke bisschoppen en leken meer inspraak kregen en dat de rooms- katholieke kerk toleranter stond tegenover andere godsdiensten, hoewel deze kerk weigerde zich aan te sluiten bij de Wereldraad van Kerken.

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 43