40 ALS EEN DORP IN EEN DORP Happening op het Spui in Amsterdam bij Het Lieverdje. Fotograaf Ruud Hoff. Historisch Archief ANP. eigenlijk doorhad. Het sloop als het ware op kousenvoe ten binnen. Een belangrijke factor was de opkomst van radio en, eind jaren vijftig, de televisie. Het is immers niet te controleren waar de mensen thuis naar luisteren of kijken. Door de toegenomen welvaart kon men zich meer veroorloven. In de jaren zestig werd de vrije zater dag ingevoerd en men ging zelfs op vakantie! Op deze manier kwam men ook in aanraking met andere opvat tingen. Jongeren leerden langer door, gestimuleerd door een nieuw verschijnsel als studiebeurzen. Zonder dat er een centrale sturing of een centrale gedachte aanwezig was, groeide er een algemeen verlangen naar meer inspraak en invloed. Onder jongeren, die toch altijd al de neiging hebben zich af te zetten tegen het gezag, ontwikkelde zich een aparte jongerencultuur, mede onder invloed van door de radio en televisie verspreide eigen muziek, de pop muziek. Een goed voorbeeld daarvan is Provo, een anarchistische ongeorganiseerde beweging die buiten de gevestigde politieke partijen was ontstaan. Al vroeg in de jaren zestig hield de 'antirookmagiër' Robert Jasper Grootveld 'lu dieke' acties in Amsterdam. Deze bijeenkomsten, happe nings genaamd, trokken veel jongeren en werden steeds meer een harde confrontatie met het gezag. Vervolgens ontstonden er ook protestbewegingen voor die doelen waar de politiek niet-thuis gaf. Vredesbewe gingen als Pax Christi en het IKV zetten zich aftegen de zinloos geachte Vietnamoorlog. Acties tegen de woningnood en het afbreken van oude stadswijken voor dure en eentonige betonnen flats zijn bekend door de leuze bij de inhuldiging van koningin Beatrix in 1980 'Geen woning, geen kroning'. Leegstaande panden werden gekraakt. Acties voor meer inspraak werden vaak gevoerd door kantoren van organisaties te bezet ten (dit heette een 'sit-in'). De bezetting in 1969 van het bestuurscentrum van de Universiteit van Amsterdam, Bij de katholieken Katholieken deden bij voorkeur de boodschappen bij de katholieke kruidenier, slager, bakker, groenteman, etc., indien mogelijk natuurlijk. Supermarkten waren er nog niet. Hun radio - en later tv - was vanzelfspre kend afgestemd op de KRO. In menig katholiek huis gezin, maar ook bij protestanten, werd de radio uit gezet als de haan van de VARA 's morgens om 7 uur kraaide: het kwam dan voor dat de heer des huizes "Uit die radio!" riep. Katholieken lazen uiteraard een katholieke krant, zoals daar waren de Volkskrant, De Tijd en De Maasbode en in Bergen het Noordhol lands Dagblad. Als je een boek ging kopen deed je dat bij boekhandel Thomas in de St. Antoniusstraat, die ook een leesbibliotheek had. De niet-katholieken lazen de Alkmaarsche Courant en kochten hun boe ken bij boekhandel De Haan in de Stationsstraat of bij de Eerste Bergensche Boekhandel aan de Oude Prinsweg. In Bergen was Berdos de voetbalvereniging voor ka tholieken, BSV voor niet-katholieken; voor gymnastiek waren dit respectievelijk DIO Door Inspanning Ont spanning) en Be Quick; voor de padvinderij respec tievelijk de St. Lambertusgroep en De Duintrappers. In de regel had een katholieke vereniging ook een geestelijk adviseur: een priester die in de gaten hield of het er allemaal wel katholiek genoeg aan toe ging. Er waren werkgevers (C&A bijvoorbeeld) die al leen katholieke werknemers in dienst namen. En de directeur van de katholieke coöperatieve melkfabriek Wilhelmina werd zelfs door het bestuur ontslagen omdat hij - bij gebrek aan 'katholieke melk' - 'niet- katholieke' melk had ingekocht! De leden van de rooms-katholieke zang- en toneelvereniging St. Jan poseren in 1912 voor het patronaatsgebouw St. Jan aan de Dorpsstraat van architect Jan Leijen.

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 42