39 HETTWEEDE VATICAANS CONCILIE EN DE ONTZUILING bereikt. Wel resulteerden deze acties in een groeiende kloof en animositeit tussen conservatieve protestantse Nederlanders aan de ene kant en katholieke en liberale Nederlanders aan de andere kant. Het conservatieve protestantse volksdeel richtte in 1879 een politieke partij op, de Anti-Revolutionaire Partij (ARP), gevolgd door een 'eigen' krant (De Standaard), scholen, vakbon den, ziekenhuizen en omroepvereniging en in 1880 hun eigen universiteit, de Vrije Universiteit in Amsterdam. Katholieken volgden in 1904 met de Algemene Bond van RK-kiesverenigingen, waaruit in 1926 de Roomsch- Katholieke Staatspartij (RKSP) voortkwam, en in 1923 met hun Katholieke Universiteit te Nijmegen. Socialis ten richtten in 1880 hun eigen politieke partij op, de Sociaal-Democratische Bond, waaruit in 1894 de SDAP ontstond, en de liberalen stichtten in 1885 de Liberale Unie. Deze groeperingen, bijeengehouden door religie of levensbeschouwing, die in feite voor buitenstaanders gesloten groepen waren, worden zuilen genoemd. Katholieke kinderen gingen naar een katholieke bewaar- of kleuterschool, lagere school en middelbare school. En daarna eventueel naar de katholieke hogeschool of universiteit. Net als veel protestantse Nederlanders naar de School met de Bijbel, een christelijke middel bare school of naar de Vrije Universiteit gingen. 'Zuilen' hadden hun een eigen toneelverenigingen, zangkoren, sportverenigingen, fanfares, dansclubs, padvinderij, studentenverenigingen en zelfs ziekenhuizen. Ook had elke zuil zijn eigen krant en eigen omroepvereniging: de KRO voor katholieken, de VARA voor de socialisten, de NCRV en VPRO voor de protestanten en de AVRO voor de liberalen en niet-confessionelen. De televisie kwam als nieuw fenomeen eind jaren vijftig op, maar ook hier werd de zendtijd - want er was in eerste instantie slechts één televisienet - verdeeld over dezelfde verzuilde tradi tionele omroepverenigingen. De Woningwet van 1901, waarin de kwaliteit van wo ningen en vormen van overheidssubsidie voor woning bouw werden geregeld, maakte het mogelijk dat steden flink gingen uitbreiden om hun groeiende bevolking te huisvesten en een alternatief te kunnen bieden voor de armzalige krotten in de binnensteden. Woningbouwver enigingen van diverse gezindten kregen in deze uitbrei dingen eigen buurten toegewezen om hun woningen te bouwen waardoor gelijkgezinden bij elkaar konden wonen. Zo was er in Bergen de kleine katholieke wo ningbouwvereniging Roomsche Actie. Niet-katholieken zagen de buurt tussen de Petrus en Pauluskerk aan de Dorpsstraat en het klooster van de Ursulinen aan de Loudelsweg als een bolwerk van katholieken, omdat daar de katholieke scholen, het patronaatsgebouw St. Jan en het hoofdkwartier van de katholieke verkenners te vinden waren. Ook was daar een groot deel van de katholieke middenstand gevestigd, evenals drie katho- Jouvt jongen gaat naar tk* Christelijke school, verslaan 1 Ook in de protestantse zuil was een protestantse school verplicht. Spotprent van Albert Hahn, 1918. Collectie Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis Amsterdam. lieke aannemersbedrijven, twee katholieke smeden en de katholieke huisarts dokter Poot. Voor de volledig heid: in deze buurt woonden ook niet-katholieken. De opzet van de zuilen was datje zoveel mogelijk met gelijkgezinden in aanraking kwam en zo min mogelijk met mensen van een ander geloof of een andere maat schappijvisie. (Het ging zelfs zo ver dat de bisschoppen het in 1954 katholieken verboden om lid te worden van een niet-katholieke vakbond, het roemruchte Bisschop pelijk Mandement.) Door deze wijze van organiseren van het leven buitenshuis hadden ook jongeren vooral omgang met elkaar binnen hun eigen gezindte, waar door gemengde huwelijken zoveel mogelijk werden vermeden. De consequentie was dat de zuil zich politiek gezien manifesteerde als één massief machtsblok. Dit gold echter niet voor de bestuurders en notabelen in de top van de zuil. Die hadden - binnen en buiten de politiek - juist wel contact met de andere zuilen om de inrichting van Nederland te regelen. Maatschappelijke veranderingen in de jaren zestig Na de Tweede Wereldoorlog veranderde de wijze waar op mensen met elkaar omgingen, zonder dat men het

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 41