Leken in het bastion Henk Feld vertelt Henk Feld is een van de leken die bij het klooster kwamen werken. Hij werd in 1971 hoofd van de keuken en was daar de eerste man. Hij heeft 42 jaar bij de zusters gewerkt. 36 YVON BOS EYSSEN Hoofd keuken Henk Feld (rechts) in de keuken. Links leerling-kok Gerjan Schot. Na zijn koksopleiding was Henk Feld in 1970 werkzaam in de keuken van het Centraal Ziekenhuis in Alkmaar, toen zijn moeder in een advertentie in de krant zag dat er bij de zusters in Bergen een 'hoofd keuken' werd gezocht. Dat was een mooie kans, vond Henk, en hij besloot er direct op af te gaan. Hij vertrok naar de Loudelsweg in Bergen, belde aan en stond even later in de indrukwekkende kloos terhal. Toevallig kwam de juiste zuster net aanlopen en zei: "Foei, foei, in de advertentie staat dat er alleen schriftelijk gereageerd kan worden." "Maar er staat ook 'zo spoedig mogelijk beschikbaar'", wist Henk ad rem te reageren. Dat moet zo overtuigend zijn geweest, dat hij op 1 februari 1971 in dienst trad. Daarmee was hij de eerste man in de keuken. Daarvoor kookten de zusters zelf onder leiding van zuster Arnolda met hulp van Agnes Kops. De alge meen-overste gaf Henk mee: zorg voor goede voeding en goede sfeer. En dat heeft hij altijd nagestreefd. Goede, degelijke maaltijden In de keuken werd in die tijd gekookt voor ongeveer 200 zusters en zo'n 40 meisjes van het internaat. Er werd 's middags warm gegeten. In het begin waren er nog geen handige keukenapparaten: geen diepvrieskist, geen messenset. Het was pionieren, maar met alle vrijheid. Omdat hij de enige kok was, kon Henk niet vooruit werken. Maar de zusters waren gewend om mee te helpen met het wassen en snijden van de groente, het schillen van aardappels uit eigen tuin, het draaien van gehaktballetjes of het maken van gortepap. De keuken werd ook een leerinstelling voor leerling-koks van diverse scholen en niveaus. Hoewel de tuinderij inmiddels was gestopt, werd er nog altijd groente gekweekt. Er waren dus tijden dat er werd gegeten wat de tuinman aanbood. Maar de tuin leverde niet altijd voldoende en dan werd er bij diverse groente-

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 38