Een leven vol muziek Herinneringen aan zuster Hermana De statige bordestrap van 'het pensionaat', zoals het kloostergebouw aan de Loudelsweg in de volksmond genoemd werd, vormde voor veel Bergenaartjes de opstap naar actieve muziekbeoefening. Zij kregen pianoles van zuster Hermana. 30 JOS VAN DE KLUNDERT Na een wandeling door de imposante, altijd glimmend gepoetste en geboende hal werden de jonge muzi kantjes in een zijkamertje van de aula verwelkomd door zuster Hermana, de pianolerares. Altijd vriendelijk en met engelengeduld bracht zij aan niet-altijd-even-ge- motiveerde leerlingetjes de beginselen van het piano spel bij. In haar sierlijke handschrift noteerde zij speel aanwijzingen in de pianolesboeken en schreef ze het huiswerk voor de volgende week in een apart schriftje. Daarin kwam ook elke week met rood potlood (en later rode pen) een cijfer te staan voor de vorderingen en prestaties van die week. Zuster Hermana werd in 1908 als Wilhelmina (Mientje) Adriana Maria van der Salm geboren in de Zuidbuurt in het Zuid-Hollandse Zoeterwoude. Zij was de jongste uit een boerengezin van negen kinderen (drie jongens, zes meisjes). De jongste drie dochters traden alle drie in bij de Ursulinen. De oudste van de drie, zuster Genoveva, kwam terecht in de zwakzinnigenzorg in Nieuwveen, de tweede, zuster Borromea, werd uitgezonden naar de missie in Afrika, en zuster Hermana bleef haar hele leven in Bergen. In 1927 is zij ingetreden en in 1929 legde zij haar gelofte af. Haar muzikale kwaliteiten werden al snel onderkend. Al in 1930 bespeelde zij tijdens vieringen het orgel in de kapel van het retraitehuis en het jaar daarop dat van de kapel in het moederhuis. Later bespeelde ze ook het orgel in de Petrus en Pauluskerk. In diezelfde tijd begon ze, naast haar andere kloostertaken - zij had onder an dere de zorg voor het rectorshuis (het rectoraat) en voor de pensionaires van de landbouwhuishoudschool - ook les te geven aan zowel interne als externe muziek- leerlingen. Dat is zij blijven doen tot na haar tachtigste verjaardag.

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 32