28 ALS EEN DORP IN EEN DORP leiding 146 leerlingen en in 1965 waren er 260 leerlingen. Tussen 1955 en 1977 werden ruim 500 leraressen landbouw- huishoudkunde afgeleverd. Na de invoering van de Mammoetwet konden degenen met dit diploma lesgeven op het Ihno en mhno of in het volwassenenonderwijs, een functie krijgen in de voorlich ting (bijvoorbeeld bij het Voorlichtingsbureau voor de voeding of het Gezinsbegrotingsinstituut, de voorganger van het Nibud) of werk vinden in de civiele dienst van zie kenhuizen of andere inrichtingen. In 1977 werd de N19 leraressenopleiding afgeschaft. De opleiding is toen opgegaan in de nieuwe lerarenopleidin gen. Het landbouwhuishoudonderwijs is van groot belang geweest voor het verbeteren van voedingsgewoonten en hygiëne. De St. Antoniusschool, een internaatschool voor uitge breid lager onderwijs De St. Antoniusschool was een school voor uitgebreid lager onderwijs (ulo). Dat hield in dat de lagereschoolvak- ken uitgebreider en met verdieping aan de orde kwa men. Daarnaast kwamen de Franse taal, nuttige en fraaie handwerken, zang, tekenen, gymnastiek en wellevendheid aan bod. Voor onderricht in Duits en Engels moest extra betaald worden, evenals voor viool- en pianolessen en schilderlessen. De Ursulinen begonnen dit type onderwijs voor meisjes in 1905 in het westelijk deel van het klooster gebouw. Toen het oostelijk deel van het hoofdgebouw in 1907 werd opgeleverd, werd de St. Antoniusschool daar gevestigd. Tien jaar later waren Engels, Duits, handelsrekenen en boekhouden opgenomen in het standaardlessenpakket. De school stond tot 1911 onder leiding van een lekenon- derwijzeres. Daarna namen de zusters die taak over. Enkele jaren later werd er aan de school een voorberei dingsklas voor de kweekschool gekoppeld. In 1919 wordt de school een mulo (meer uitgebreid lager onderwijs). Op 1 januari 1920 had de school 66 leerlingen. In 1932 trok de school in de vrijgekomen ruimte van de land- bouwhuishoudschool, die naar het nieuwe gebouw was verhuisd. Toen het gebouw in 1939 werd gevorderd door Hollandse militairen en later door de Duitsers, werden de leerlingen ondergebracht in barakken, in het souterrain en op de zolder van de landbouwhuishoudschool. Toen het tijdens de Tweede Wereldoorlog in 1943 te gevaarlijk werd, werden de pensionaires ondergebracht in Oudorp en Warmenhuizen. Na de oorlog keerden ze weer terug. De nieuwe St. Antonius-mulo school, achter de St. Ursula- school, werd op 4 september 1953 ingezegend. In het jaar 1964 werden er geen pensionaires meer aange nomen en in 1967 werd het pensionaat gesloten. In 1965 werd de school gemengd. Directrice zuster Apollinaria werd in 1965 opgevolgd door de heer Onderwater. In het kader van de Mammoetwet werd de mulo-school als schooltype in 1968 vervangen door het 'middelbaar algemeen voortgezet onderwijs', de mavo. In 1977 werd een gedeelte van het schoolgebouw door brand verwoest. Gelukkig kon de St. Antonius-mavo be schikken over lokalen van de St. Ursulaschool, die ophield te bestaan. In 1978 werd de herbouwde school, inclusief de lokalen van de opgeheven St. Ursulaschool, geopend. Een klas van de St. Antonius-mulo metzr. Paula en directeur de heer Onderwater; 1967

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 30