26 ALS EEN DORP IN EEN DORP Klassefoto van de opleiding voor akte N19 voor het gebouw van de huishoudschool (K op pag. 24). Tijdens de Tweede Wereldoorlog in 1943 werden de landbouwhuishoudschool St. Ursula te Hoogkarspel en de St. Augustinusschool van Bergen tijdelijk samengevoegd in Hoogkarspel, omdat het klooster in Bergen moest worden ontruimd. Vanaf 1944 konden ook externe leerlingen de primaire opleiding volgen. Na de oorlog kwam het accent minder op de agrarische aspecten te liggen en ook werd het huishoudelijke karak ter minder strikt. Algemene vorming kreeg daarentegen meer ruimte. Dat leidde tot allerlei opleidingen voor meisjes buiten de agrarische sfeer, zoals vervolgklassen kostuumnaaien en coupeuse. In Bergen was aan de St. Augustinusschool in 1946 al een assistentenklas verbonden (opleidend tot huishoudelijk assistente) en in 1948 startte een vormingsklas. De vor mingsklas was in eerste instantie bedoeld als aanvullend huishoudelijk onderwijs voor meisjes die de mulo, drie jaar hbs of een vergelijkbare opleiding hadden gevolgd, maar het was ook voor meisjes die na de huishoudschool verder wilden studeren aan een van de beroepsopleidingen, maar nog niet wisten voor welke richting ze wilden gaan kiezen. De vormingsklas bleef tot 1984 bestaan. De landbouwhuishoudschool mocht zich in een steeds grotere belangstelling verheugen, al werd het accent gaandeweg meer verlegd naar het 'gewone' huishoudon- derwijs zonder landbouw. Er ontstond grote behoefte aan lokaalruimte voor de huishoudschool, zodat in 1958/59 een grote aanbouw plaatsvond. In 1959 telde de primaire opleiding 153 leerlingen, de vormingsklas 17 leerlingen, de opleiding tot huishoudelijke assistente 37 leerlingen en de inas-opleiding (opleiding tot inrichtingsassistente, onder andere voor ziekenhuis of internaat) 12 leerlingen. Vanaf 1925 tot in de jaren zestig bleven de Ursulinen van Bergen in het bisdom Haarlem landbouwhuishoudscholen oprichten; achtereenvolgens in Hoogkarspel, Zwaag, Spanbroek, 't Veld en Den Helder. Op 1 augustus 1968 werd de Mammoetwet van kracht. Dat betekende een andere inrichting van het onderwijs. Het huishoud- en nijverheidsonderwijs ging vallen onder de ca tegorie beroepsonderwijs. De vroegere primaire opleiding ging nu Ihno heten (lager huishoud- en nijverheidsonder wijs) en werd van een tweejarige een driejarige opleiding. Vanaf 1975 kwam er een einde aan de groei die de jaren vijf tig en zestig zo kenmerkte. De effecten van de naoorlogse geboortegolf waren voorbij. Meisjes wilden onderwijs dat uitzicht op een baan gaf. De tijd van de fusies brak aan. In 1976 werd afscheid genomen van het Ihno en startte de inas-opleiding nieuwe stijl, de 'intas' (intas staat voor interim algemene schakelopleiding, een beroepsoriënterende opleiding). De St. Augustinusschool kreeg de naam Loudels- hof. In datzelfde jaar nam zuster Columba (zie het kader op pagina 27) op haar 65ste afscheid van de school. Dan heeft de congregatie geen zusters meer in het huishoudonderwijs in Bergen. N19: de opleiding tot lerares landbouw/huishoudkunde Een van de kroonjuwelen van de zusters was de opleiding tot lerares landbouwhuishoudkunde, de zogeheten akte N19. Toentertijd bestond er slechts één rooms-katholieke

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 28