"Eén tot twee keer per week gingen we naar de kapel. Iedereen moest elke dag voor of na het ontbijt een taak uit voeren, bijvoorbeeld de gangen vegen of kranten openvou wen (die kranten werden verkocht als verpakkingsmateriaal voor bijvoorbeeld groenteWe liepen binnendoor van het pensionaat naar de landbouwhuishoudschool en na de lessen door de gang weer terug, huiswerk maken in de huiswerk ruimte. Daarna waren we vrij en mochten we onbegeleid naar buiten. Naar de snackbar aan de overkant, een patatje halen. Of wandelen of het dorp in gaan. 's Avonds zat je in de huiskamer - daar konden we tv kij ken - of in je kamertje. Zuster Maria en Tinie waren altijd in de buurt. Was het streng? "Nee hoor! Als je het te bont maakte in de ogen van zuster Maria, dan werd je op het matje geroepen en sprak ze je toe. Daar bleef het bij. "Eigenlijk niets. We leefden in een bubbel. 23 DE URSULINEN VAN BERGEN EN HET ONDERWIJS Herinneringen aan het St. Augustinuspensionaat Ineke Rood (1970-1972) Als dertienjarig meisje kwam Ineke Rood, een slagers dochter uit Wognum, in 1970 in het pensionaat van de zusters Ursulinen wonen, na een jaartje bij de Ursulinen in Spanbroek. Ze volgde de landbouwhuishoudschool. Het waren de nadagen van het pensionaat. Er waren ongeveer 15 a 20 pensionaires - veelal dochters van winkeliers. Sliepen de pensionaires aanvankelijk op één slaapzaal, toen Ineke kwam was er net verbouwd en kreeg ieder meisje haar eigen kamertje. De groep werd begeleid door een vaste zuster, zuster Maria, met haar assistente Tinie, die geen zuster was. Zuster Maria droeg in die tijd al geen habijt meer. Er werden geen activiteiten speciaal voor de meisjes ge organiseerd. Als ze iets leuks wilden - een feestje of een bonte avond - moesten (en mochten) ze dat zelf organi seren. Ze leefden geheel afgescheiden van de klooster- Aankomst van pensionaires. Slaapkamertje in het pensionaat. zusters en ze hadden ook geen contact met de interne meisjes van de inas-opleiding, die hun eigen huiskamer hadden. De meeste meisjes gingen elk weekend naar huis. De huis(werk)kamer in het pensionaat. En alle wildheid van begin jaren zeventig, de flowerpo wer en vrijheden, wat heeft ze daarvan meegekregen? Er werd geen dwang uitgeoefend, ook niet wat betreft het geloof, maar er werd ook geen aandacht besteed aan heimwee-problemen, de puberteit of ontluikende seksualiteit. Hoewel de meisjes wel jongens zagen - zo als de jongens van de St. Antonius-mavo in het gebouw vlakbij - was er geen gedoe over jongens of verliefd heden. Die dingen leken niet door te dringen tot haar geïsoleerde wereld binnen in het pensionaat.

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 25