Tot op de rug gekapt stond zwart op zwart het schoolhoofd voor het bord. De kachel walmde achter in de klas. Twee ongepotlode gevaarten, warm en koud. Zij gaven zwaarte aan wat ledig was. In die balans bewoog ik somnolent mijn hoofd van links naar rechts, van raam waarachter vrijheid school naar klok en kruis. God maak dat het vier uur wordt, bad ik, breng mij veilig thuis. Ans Borst zat ongeveer van 1926 tot 1935 op de St. Angela kleuterschool en de St. Ursula lagere school. Eén herinnering staat na al die jaren nog glashelder op haar netvlies. Ze vertelt: "Ik zat in de vijfde klas van de lagere school. Het schoollokaal naast ons was het lokaal van de zevende klas waarin mijn oudere zus verbleef. Op een dag was er veel lawaai en herrie in die klas en de zuster die ons lesgaf, begon zich daar heel erg aan te storen. Op een gege ven moment stormde ze woedend ernaartoe en haalde de kinderen van de zevende klas naar ons lokaal. Achter in ons lokaal was nog wat ruimte waar ze die kinderen sommeerde te knielen. Voor mij was dat spannend want als ik achterom keek had ik stiekem oogcontact met mijn zus. Fien Jansen en haar vriendinnen hebben goede herinne ringen aan hun lagereschooltijd van 1958 tot 1964: "Wij zongen veel, kregen leuke handwerklessen en speelden veel buiten op het grote schoolplein. We gingen elke morgen naar de kerk en daarna kregen we een flesje melk. Ook hebben we in een winter nog geschaatst op het schoolplein. Aan de Loudelswegkant in een hoekje speelden we vaak toneel. In haar tijd waren de volgende zusters als leerkracht werkzaam op de St. Ursulaschool: Innocentia, Willibalda, Bernarda, Desideria, Hildegardis, Josephi, Redempta en Elisabeth. 19 DE URSULINEN VAN BERGEN EN HET ONDERWIJS Leerlingen van de St. Ursulaschool Neeltje Maria Min De bekendste oud-leerling van de St. Ursulaschool (vroege jaren vijftig) is wel de dichteres Neeltje Maria Min. In haar dichtbundel Kindsbeen, uitgegeven in 1995 bij de Bezige Bij, vinden wij een gedicht dat als het ware vanuit de schoolbank is geschreven: Ans Borst Het viel Ans ook op dat de pensionaires bij elkaar zaten in de helft van het lokaal aan het raam en de Bergense leerlingen in de overige ruimte. Zij had het idee dat de pensionaires min of meer bewust van de andere leerlin gen werden gescheiden. Fien Jansen Schrijfles ca. 1910. De leerlingen schrijven op een lei. De zuster zou later door de moeder-overste berispt worden omdat haar gezicht te zien is. Het meisje rechts achterin is mogelijk Bets Kolmer. De onderwijzeressen van de St. Ursulaschool omstreeks 1960. Op de achterste rij v.l.n.r.: zr. Philothea, zr. Reginaida, zr. Laetitia, zr. Laeta. Op de voorste rij v.l.n.r.: zr. Christophora, zr. Redemptra, zr. Werenfrida. In 1964 veranderde het aanzien van het gebouw van de St. Ursulaschool. De stenen muur aan de kant van de Loudels- weg werd afgebroken en daarvoor in de plaats kwam een hek met beplanting. De St. Ursulaschool werd in 1967 weer gemengd. Ook kwamen in die periode de eerste mannelijke leerkrachten. In 1972 vond een historische gebeurtenis plaats: zuster Reginaida nam afscheid van de school. Daarmee verliet de laatste zuster de St. Ursulaschool. Steeds meer lokalen van de school kwamen leeg te staan en werden overgedaan aan de St. Antonius-mavo. In 1977 kwam het einde van de St. Ursula lagere school. De kweekschool St. Joseph De kweekschool (normaalschool) met internaat, die al in 1899 in Monnickendam was gestart, verhuisde in 1907 naar Ber gen. In de beginjaren telde de opleiding gemiddeld dertig leerlingen, waaronder eigen zusters die werden opgeleid tot onderwijzeres. Eind jaren twintig werd een tweejarige voorbereidende cursus bij de kweekschool gevoegd, die later de 'eerste leerkring' ging heten en in 1968 de havo-top behelsde.

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 21