18 ALS EEN DORP IN EEN DORP Fröbelakte Na de Eerste Wereldoorlog begonnen de Ursulinen met een opleiding tot 'bewaarschoolhouderes', in eerste instantie bedoeld om de eigen zusters de zogenaamde Fröbelakte te laten halen. In 1973 vestigde de Katholieke Kleuter Leidsters Opleidings School (KLOS) uit Alkmaar zich aan de Loudelsweg in de oude landbouwhuishoud- school. In 1984 werd de opleiding samengevoegd met de Peda gogische Academie tot de Pabo (Pedagogische Academie Basis Onderwijs) en werd het schoolgebouw geheel door deze lerarenopleiding in gebruik genomen. De Pabo vertrok in 1987 weer naar Alkmaar en is nu on derdeel van Hogeschool Inholland. De lagere school St. Ursula In de onderwijstaak van de zusters Ursulinen stond de godsdienstige en zedelijke opvoeding centraal. Ze wilden de jongens en meisjes opvoeden tot gelovige katholieken die een deugdzaam leven zouden leiden. Zo oefenden zij invloed uit op het maatschappelijk leven en dat alles ter meerdere eer en glorie van God. De lagere school, toentertijd leerschool genoemd, kreeg de naam St. Ursulaschool. De school startte op 10 augus tus 1904 in de westvleugel van het kloostergebouw. Het was een gemengde school met 140 leerlingen. Al snel openden de zusters een zogenaamd klein-pensio- naat voor leerlingen 'uit den netten burgerstand'. Dit pensionaat werd bewoond door lagereschoolleerlingen en muloleerlingen. Leerlingen van buiten Bergen verbleven veelal in het pensionaat. Later - in 1937 - kregen de lage reschoolleerlingen een zelfstandige afdeling, het Theresia- pensionaat, dat in 1949 door gebrek aan personeel moest worden opgeheven. Tot 1907 was de school gevestigd in de westelijke vleugel van het hoofdgebouw. Vanaf 1907 tot 1921 was de lagere school gevestigd in de benedenlokalen in het oostelijk deel van het hoofdgebouw. In 1920 wordt begonnen met de bouw van de nieuwe St. Ursulaschool aan de Loudelsweg. Er worden in één jaar acht klaslokalen en een gymnastieklokaal gebouwd. Dit nieuwe schoolgebouw werd op 1 januari 1921 in gebruik genomen. De school werd op dat moment bevolkt door 262 leerlingen, 141 jongens en 121 meisjes, waarvan 60 jongens en 71 meisjes kosteloos onderwijs genoten. Het onderwijsteam bestond uit acht onderwijzeressen en drie vakonderwijzeressen. In 1925 worden de jongens en de meisjes gescheiden. Er komen dan vier meisjesklassen en vier jongensklas sen. In 1931 wordt de St. Ursulaschool een meisjesschool. De jongens gaan naar de nieuwe jongensschool, de St. Adelbertusschool, waar ze vooral les krijgen van lekenon- derwijzers. De tweede klas van de St. Ursulaschool in 1956.

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 20