De Ursulinen van Bergen en het onderwijs Wat was de achtergrond van de grote inzet van de Ursulinen van Bergen voor het katholieke onder wijs? Daarvoor gaan we terug in de geschiedenis. Vervolgens gaan we in op de onderwijsactiviteiten van de zusters Ursulinen in Bergen. 16 BERNARD NUYENS De kleuterklas van zuster Amatrix. Als gevolg van de reformatie hadden de katholieken van de zestiende t/m de achttiende eeuw te maken met een maat schappelijke achterstelling. Ze beseften dat de godsdiensti ge opvoeding van de jeugd de sleutel was voor het voortbe staan en de emancipatie van het katholieke volksdeel. Wettelijke kaders De onderwijswet van 1806 gaf aan dat alle onderwijs openbaar diende te zijn en gericht op de ontwikkeling van christelijke en maatschappelijke deugden. Een visie die in feite vrijzinnig protestants was. De grondwet van 1848 voerde de vrijheid van onderwijs in. Dat gaf ruimte voor het oprichten van bijzondere scholen, waaronder de katholieke scholen. De katholieke paro chies dienden deze scholen echter zelf te bekostigen. De noodzaak voor katholiek onderwijs werd ook nog sterk benadrukt door het Bisschoppelijk Mandement van 1868, waarin werd verklaard dat het openbaar onderwijs ten ene male ongeschikt was voor katholieke kinderen en dat de oprichting van katholieke scholen bepleitte. Vanaf 1889 ging het rijk bijdragen in de kosten van het bijzonder onderwijs. Met de wetswijziging in 1905 werden de salarissen van het bijzonder onderwijs volledig gesubsi dieerd. Naar katholiek onderwijs De pastoor van Monnickendam, Bernardus Smeeman, nam het Bisschoppelijk Mandement zeer serieus en voegde

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 18