13 ZELFVOORZIENEND IN OPTIMA FORMA Worstbereiding in de slagerij. V.l.n.r. zr. Philomenia, zr. Theiesphora en zr. Wilhada. De tuinderij In 1906 werd de groentetuin aangeplant, die naderhand heel wat monden heeft kunnen voeden. Jammer genoeg is het land - zandgrond - niet van al te beste kwaliteit. Er moest veel worden bemest met koeien- en kunstmest. Een enkele keer, als de bevoorrading van bijvoorbeeld fruit of aardappelen achterbleef bij de behoefte, werd de Bergense middenstand ingeschakeld. De siertuin leverde onder andere bloemen voor de kapel. In 1933 werd een grote proeftuin aangelegd ten behoeve van het onderwijs aan de landbouwhuishoudschool. In de naaikamer. De wasserij en linnenkamer In 1909 werden een wasserij en linnenkamer ingericht met de daarvoor benodigde machines. De wasserij beschikte over een eigen waterbron met zuiveringsinstallatie. In 1922 werd de wasserij uitgebreid met een stoomketel met droogkas- ten, een tweede stoommangel, een wolstamper en een strijkmachine. In die tijd werd er voor zo'n 225 mensen gewassen, gemangeld en gestreken. In de naaikamer maken de zusters hun eigen habijt. Vanwege het almaar stijgende aan tal retraitanten - tot zo'n 3000 per jaar - worden de wasserij en linnen kamer in 1939 ingrijpend verbouwd. Tijdens de Tweede Wereldoorlog blijven er ondanks de evacuatie in 1943 zusters in Bergen achter voor de was serij en linnenkamer. In 1968 ontkomt ook de wasserij niet aan het lot van opheffing. Het keukenbedrijf De keuken was het kloppend hart van de kloosterhuis houding, gevestigd in het souterrain van het kloosterge bouw. Het was er van 's morgens vroeg voor het ontbijt tot 's avonds laat voor het souper (er werd 's middags warm gegeten) een drukte van belang. Vanwege allerlei ingeroos terde activiteiten moest er op tijd worden gegeten, en dat vroeg om een goede organisatie en voldoende werkkrachten. De keuken als geheel bestond uit verschillende onderdelen zoals de kookkeuken, de groentekeuken, de inmaakkeuken, provisieruimtes enzovoort. Ook was er de jaarlijkse 'weckcampagne' die het begin aan kondigde van het vakantieseizoen. Veel zusters keerden dan vanuit het land (waar ze werkten in de gehandi capteninstellingen of parochiescho len) terug naar het moederhuis voor hun jaarlijkse retraite. Dat gaf veel handen om het arbeidsintensieve werk van oogsten, schoonmaken en verwerken te verlichten. De geweck- Tijdens de Tweede Wereldoor log bleven ondanks de evacuatie ook in de tuinderij enkele zusters werkzaam. Ten slotte viel in 1968 het doek voor het telen van eigen groenten en fruit.

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 15