Met medewerking van Ed Duin 10 ALS EEN DORP IN EEN DORP ten prooi vielen aan brandstichting en harteloos werden gesloopt. De bejaarde zusters moesten het vanuit hun nieuwe moe derhuis lijdzaam aanzien. Ook dat gebouw is inmiddels verkocht, voor een prijs die sociale-woningbouw mogelijk maakte. Met de opbrengst kon de zorg voor de zusters worden bekostigd en konden goede doelen worden ge steund. De zusters Ursulinen delen het appartementenge bouw De Kloosterhof nu met een woongemeenschap en hun appartementen worden na hun overlijden aan andere mensen verhuurd. De Uuthof met kapel en klokkentoren. Bron: Erfgoedcentrum Neder lands Kloosterleven (ENK), collectie BM-Z113 Ursulinen van Bergen, Nr. 152026. was meer zorg nodig dan in het latere Huize Mirembe (Afrikaans voor 'vrede'), waar vanaf 1976 gepensioneerde missiezusters uit Kenia en Uganda hun intrek namen. Later volgden ook zusters Ursulinen van andere locaties in Noord-Holland, Nieuwveen en Den Haag. Het kleine dorp van de zusters, decennialang een promi nent en vertrouwd deel van het dorp Bergen, is niet meer. Herinneringen blijven in het geheugen gegrift bij wie de zusters heeft meegemaakt of langs de Loudelsweg heeft zien wandelen. Ursulinenlaan, Kloostertuin, Mericilaan: de zustergemeenschap leeft voort in de namen van straten en gebouwen, op het terrein van hun grote klooster. Hun dienstbaarheid is ten einde gekomen. De zusters Ursulinen hebben een mooi voorbeeld gegeven. Veelzeggend was in 1990 de verhuizing uit het aloude moederhuis naar een nieuw, kleiner onderkomen aan de Lijtweg. Bouwactiviteit op het complex van de zusters Ursulinen illustreerde daarna dat hun tijdperk in Bergen ten einde liep. Steeds kleiner werd hun cirkel. Voor een sociale prijs werd grond aan de gemeente verkocht om sociale-woningbouw rond de Dirk Klompweg te verwe zenlijken. Toen de bejaarde zusters zich terugtrokken in het (nieuwe) moederhuis, kwam ook het terrein van De Uuthof en Mirembe vrij voor woningen en werden deze gebouwen gesloopt. Scholen, missie en gehandicapten zorg gingen over in andere handen of verzelfstandigden Het leegstaande oorspronkelijke moederhuis leek in handen van de Angela Stichting uit Den Haag een mooie toekomst tegemoet te gaan. Zuster Maria Regina Schol ten schreef in 1989 in een Kroniek Zusters Ursulinen van Bergen hoe blij de zusters waren. "Ons domein gaat ge bruikt worden voor een doel dat ons dierbaar is: ten bate van de gehandicapten. Ze zijn enthousiast over het mooie Bergen en de prachtige bomen van de tuin. Wat ze van het gebouw kunnen gebruiken, zien we wel. In elk geval blijft de mooie kapel behouden!" Maar de gemeente Bergen liet zich vervolgens - eufe mistisch uitgedrukt - niet van haar beste kant zien. Aan gehandicapten had Bergen geen behoefte, net zomin als aan het statige moederhuis en de indrukwekkende imposante kapel. De gemeente had de kapel voor het symbolische bedrag van 1 gulden kunnen kopen, maar liet het gebeuren dat beide gebouwen na leegstand in 1990 De sloop van het kloostergebouw.

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 12