8 ALS EEN DORP IN EEN DORP Ontspanning in het pensionaat. Monnickendam was te klein geworden om het groeiende aantal leerlingen en zusters te huisvesten en aan de Lou- delsweg kon de gemeenschap van Ursulinen groeien. De zusters Ursulinen zagen - met Smeeman, directeur van de congregatie - onderwijs als belangrijk onderdeel van zielzorg. Dat uitgangspunt was in eerste instantie persoon lijk. Verbeter de wereld en begin bij jezelf, zou je kunnen zeggen. Angela Merici, in de zestiende eeuw de stichteres van de orde der Ursulinen, schreef: "Laat onze woorden en ons gedrag ter lering en opbouw strekken van degenen die met ons vertrouwd zijn." Ook om die reden droegen Angela Merici en haar Compa- nia di Sant Orsola geen habijt. Het gezelschap vrouwen wil den niet door hun kleren, maar door hun gedrag herken baar zijn als 'bruiden van Christus'. Op die manier zouden ze een gunstige invloed uitoefenen op hun omgeving en aan anderen laten zien wat een christelijk leven inhoudt: zorgen voor een zuiver hart en een vriendelijke omgang met anderen. Hoewel de Ursulinen na het Concilie van Trente (1545-1563) toch kloostergemeenschappen werden en een habijt gingen dragen (ten teken dat de draagster zich van de wereld had afgezonderd) zijn de geest en de uitgangspunten van Angela Merici doorgegeven. Landbouwhuishoudschool De combinatie van een goed voorbeeld en praktijkonder wijs werd met name toegepast in de landbouwhuishoud school St. Augustinus. Die startte in 1925, kreeg in 1926 Wie was de heilige Ursula? Te bescheiden om haar eigen naam aan haar nieuwe orde te verbinden koos Angela Merici (1474-1540) de heilige Ursula als naamgeefster van haar nieuw orde. Volgens de legende was Ursula de beeldschone, vrome en wijze dochter van de christelijke koning Deontus van Bretagne. De heidense koning van Enge land wilde Ursula als bruid voor zijn enige zoon en zij stemde toe, op voorwaarde dat ze met een stoet van duizenden maagden een bedevaart van drie jaar zou mogen maken naar Rome. Die tijd zou de jonge prins de gelegenheid geven om het christelijke geloof te bestuderen en zich te laten dopen. In Keulen verscheen een engel aan Ursula om haar mee te delen dat ze na haar reis naar Rome in Keulen zou terugkeren en de martelaarskroon zou ontvangen, samen met al haar reisgenoten. Bij terugkeer uit Rome had zich een aantal edelen en geestelijken bij het gezelschap aangesloten en zij troffen de stad Keulen bezet door de Hunnen. Die moordden het hele gezel schap uit. Alleen Ursula werd gespaard vanwege haar grote schoonheid. Toen Ursula vervolgens weigerde om bruid te worden van Hunnen-aanvoerder Attila, stierf zij de martelaarsdood. Na de slachting werden de Hunnen verdreven door een hemels leger van de maagden die zij hadden vermoord.

Bergense kroniek | 2021 | | pagina 10