Honderd jaar vóór Het Hof: Westdorp in 1540 FRITS DAVID ZEILER Zoals we weten, is de eerste complete kaart van de Heerlijkheid Bergen 'de kaart van Blaeu' (zie pag. 8), genoemd naar de uitgever (1662) maar vervaardigd door de landmeter Joannes Dou. Centraal daarop staat de grote verandering die het dorp juist in die tijd had ondergaan: de aanleg van Het Hof in opdracht van Anthonis Studler van Zurck. Die metamor fose heeft het dorp het voorname aanzien gegeven waarvoor het nog altijd geroemd wordt, maar hoe zag het er vóór die tijd uit? Er bestaan verschillende oudere kaarten waarop Bergen voorkomt, maar dan is het letterlijk een randverschijnsel. In de 16de eeuw ging het de landmeters en hun op drachtgevers namelijk om de Berger- en Egmondermeren, waarvoor droogmakingsplannen werden uitgewerkt. Het zijn dan ook in alle gevallen manuscriptkaarten, unieke exemplaren, zoals die van de onbedijkte meren door Simon Meeuws van Edam uit 1540 en van Lourens Pietersz uit ca. 1560, alsmede die van de bedijkte Bergermeer door Adriaen Anthonisz uit 1568. Op die laatste staan Oost dorp, de nog ongeschonden kerk en het net gebouwde Craeneberch prominent aangegeven, maar de rest van het dorp ontbreekt. Toch kunnen we deze kaart goed gebrui ken voor een verdere reconstructie van de situatie, met name die in Westdorp. Tenminste, wanneer we die com bineren met de beide oudere kaarten. Vooral de kaart van Simon Meeuws laat namelijk een flink deel van de oude Westdorper Geest zien, het gebied met boerderijen en stukjes land ('kroften') van deze buurschap bij de Westdor per Veersloot. Hoewel noch de kaart van Meeuws noch die van Pietersz echt op schaal is getekend, kunnen we wel degelijk het globale verloop van de wegen en de situering van de boerenerven vaststellen. Maar allereerst moeten we bepalen wat 'Westdorp' precies omvatte. Het was één van de vier buurschappen of sche- pendommen van Bergen. Het eerste begrip - buurschap - geeft het samenwerkingsverband tussen de bewoners weer, het tweede - schependom - de officiële bestuurlijke status binnen de ambachtsheerlijkheid. Naast Westdorp beston den het al genoemde Oostdorp, Zanegeest en Oudburg als buurschappen op respectievelijk de zuidoostelijke, noordoostelijke en noordwestelijke flank van het kerkdorp. 't Woud of Noord-Wimmenum, dat oorspronkelijk niet bij Bergen hoorde, werd beschouwd als een soort aanhangsel van Westdorp. De grens van Westdorp lag echter formeel bij de Roosloot aan de ene kant en de lijn Hoopweg-Galch- sloot (halverwege de Nesdijk) aan de andere kant (zie voor de locaties de kaart van Blaeu op pag. 8). De latere 'Zuider geest' behoorde dus tot Westdorp. De Nesdijk vormde met het Wiertdijkje de zuidgrens; de Dorpsbeek gaf de noord grens aan. De Kerkbuurt was geen afzonderlijke buurschap, maar behoorde voor het grootste deel tot Westdorp. Deze situatie is tot het begin van de 19de eeuw blijven bestaan, en werd voor de landmeters van het Kadaster het uitgangs punt van de opmeting in 1821 en de indeling in kadastrale secties. Er is wat dat betreft een grote mate van continuï teit. Maar dat geldt niet voor alles! Wat weten we nu zeker over de topografie van dit gebied in de 16de eeuw? Behalve de ligging van de dijkjes in ieder geval ook die van het haventje in de Westdorper Veersloot, dat de uitmonding vormt van een duinrel, een gegraven afwatering van het kwelwater uit de voorduinen in het Bergerbos. Hoe die precies gelopen heeft, en of de latere Westdorper Beek daar toen al een onderdeel van vormde, weten we niet. Wel is duidelijk, dat een van de doorgaande wegen, de huidige Studler van Surcklaan-Sluislaan, er al was, en min of meer rechtdoor liep tot de hoek Voert/Wiert- dijkje. Ook de verbinding naar het noorden, de Lange Veer- weg (nu Mosselenbuurt-Jan Willemlaan), bestond al. Vanuit Westdorp liep, net zoals vanuit de drie andere buurschap pen, een kerkweg of 'doodweg' naar de kerk. Het eerste deel - vanaf de kerk gezien - is de nog bestaande Hoflaan, maar die liep net als de Sluislaan in dezelfde zuidwestelijke richting door tot aan de huidige Mosselenbuurt. En dan was er nog een derde, meer lokale weg, de Lijtweg. De 'verlengde Lijtweg', nu een bospad, liep in dezelfde richting door en sloot waarschijnlijk aan op de Buerweg, de belang rijkste verbinding tussen de boerderijtjes van Westdorp. Boerderijtjes Die boerenwoningen moeten we ons niet te groot voor stellen. De stolpboerderij, met zijn grote koestal en hooiberging, bestond omstreeks 1540 nog niet; het is een typische ontwikkeling van de nieuwe, grote bedrijven in de droogmakerijen. Hooguit stond er hier en daar een kapberg met voorhuis, van welk type er langs de binnen- 6

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 8