Met dank aan Rein van der Sluijs en Thibaud Taudin Chabot Alle foto's door de auteur, tenzij anders vermeld 5 DE WARE BERGENSE TIJD De zonnewijzer van het Vredeskerkje in Bergen aan Zee. Met de ontwikkeling van de atoomklok hebben we een onvoorstelbare nauwkeurigheid van de tijdmeting bereikt: de afwijking bedraagt minder dan 1 seconde per miljoe nen jaren! En daarbij: veel van onze huidige uurwerken zijn draadloos verbonden met de atoomklok in Frankfurt, die elke seconde de atoomtijd uitzendt en uw klok ongemerkt bijstelt. Toch is het goed om ons te realiseren dat de gebruikelijke indeling van onze dag in uren - indirect - is verbonden met onze inwendige biologische klok. Want die menselijke inwendige biologische klok wordt aangestuurd door... de stand van de zon! Bronnen: - J. G. van Cittert-Eymers. Zonnewijzers aan en bij gebouwen in Ne derland. Zutphen, Thieme, 1972. - J.J. Schilstra. De Ruïnekerk van Bergen. Bergen NH, Kerkvoogdij Hervormde gemeente Bergen NH, 1988. - F.D. Zeiler. Kerken in de Heerlijkheid. Bergen NH, RK Parochiege meenschap HH Petrus en Paulus, 1999. - Vereniging De Zonnewijzerkring: www.dezonnewijzerkring.nl. - www.IsGeschiedenis.nl. (noorden) en is evenwijdig aan de hemelas geplaatst. Een fraai staaltje vakmanschap van iemand met gevoel voor de traditie van de zonnewijzers. Tot slot Zonnewijzers hebben dus met de komst van het uurwerk sinds de 14de eeuw vrijwel geen praktisch nut meer als echte tijdmeters. Tegenwoordig heeft iedereen de exacte tijd beschikbaar, niet in de laatste plaats door de smart- phone, die ons altijd en overal de exacte tijd aanbiedt. De zonnewijzer gemaakt door Jan Ponstijn.

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 7