4 BERGENSE KRONIEK, NOVEMBER 2020 van deze vereniging. Met name de heer Thibaud Taudin Chabot van De Zonnewijzerkring heeft een belangrijke bijdrage geleverd aan het realiseren van het terugplaatsen van onze Bergense zonnewijzer. Met het terugplaatsen is een oude traditie in ere hersteld die recht doet aan de cultuur-historische waarde van onze Bergense Ruïnekerk. Natuurlijk hebben de grote Bergense kerken ook een torenuurwerk. In Bergen is de tijdcorrectie tussen de zon netijd en de klokkentijd ongeveer 40 minuten, iets wisse lend, afhankelijk van de maand van het jaar. Nederland ligt in de tijdzone van de Greenwich-meridiaan en zou daarom eigenlijk de Engelse tijd hebben. Er is echter voor geko zen om aan te sluiten bij de Centraal Europese Tijd (CET). Daardoor is de tijd in grote delen van Europa dezelfde. Behalve de ca. 40 minuten tijdverschil ten opzichte van de zonnetijd als gevolg van de oosterlengte van Bergen (4° 42') is er ook nog een door-het-jaar-heen variabele tijdcor rectie. Die heet de tijdsvereffening en is het gevolg van de licht ellipsvormige baan van de aarde om de zon. Ook de helling van de aardas speelt een rol. Om makkelijk en snel de totale correctie te weten te komen, kijkt u even op www.zonsondergang.info met als plaats Amsterdam of Haarlem. Daar ziet u het tijdstip (CET) waarop de zon op haar hoogste punt staat: 12 uur zonnetijd. U kunt ook kijken op Teletekst pagina 718. Over uurwerken in het algemeen en het Bergense uurwerk in het bijzonder kunt u meer lezen in het artikel Bergen heeft de Tijd in de Kroniek van april 2015. Er zal ongetwijfeld ooit een zandloper op de kansel van een der Bergense kerken hebben gestaan, in de tijd dat de voorganger nog geen zak- of polshorloge had. Op de kansel van de Kapelkerk in Alkmaar staat een zand loper die door het stadsbestuur van Alkmaar is geschon ken aan de Gereformeerde gemeente. De zandloper op de kansel van de Kapelkerk in Alkmaar. De zandloper is ook een sterk vanitassymbool: memento mori, de tijd vliedt; gedenk te sterven. In de toegangs poort van begraafplaatsen is dan ook vaak een zandloper verwerkt. Een mooi voorbeeld daarvan is te vinden op de pijler van het hek van Bergens Oude Begraafplaats aan de Ruïnelaan. De zandloper op de toegangspoort van Bergens Oude Begraafplaats aan de Ruïnelaan. De zonnewijzer van het Vredeskerkje Ook het Vredeskerkje in Bergen aan Zee heeft bij de bouw in 1918 een zonnewijzer gekregen. Het is merkwaardig dat de wijzer aan de westelijke zijde van de toren is geplaatst in plaats van aan de zuidkant. In dit geval heeft de zonne wijzer een meer decoratieve functie en is de plaatsing en zichtbaarheid belangrijker dan een accurate tijdmeting. Dit type zonnewijzer wordt een westwijzer genoemd. Exacte locatie: 52°39'41" NB, 4°38'3" OL. De torenmuur heeft een kompasrichting van 262,41° (pal West is 270°). Het be treft hier een verticale plaat als schaduwgever met cijfers in zandsteen. Mogelijk paste in de sobere, eenvoudige opzet van het kerkje - van de architecten H.L. Baron Taets van Amerongen en P. Elders - geen art-deco-uurwerk, maar wel een eenvoudige zonnewijzer. Particuliere zonnewijzers In Bergense tuinen staat ook een aantal fraaie zonnewij zers, waarvan ik u de bijzondere wijzer van Jan Ponstijn aan het Wiertdijkje niet wil onthouden. De kunstschilder en meubelmaker Jan Ponstijn (Amsterdam 1883 - Ber gen 1970) heeft deze wijzer eigenhandig gebouwd als replica van de 17de-eeuwse zonnewijzer uit de tuin van het Rijksmuseum Amsterdam. Ponstijn was als aanhanger van de kunstnijverheidsbeweging Arts and Crafts naast een kundig houtbewerker ook een zeer bedreven metaal bewerker. (Voor meer informatie over Jan Ponstijn wijs ik graag op het voortreffelijke artikel van de hand van Pim van der Werf in de Bergense Kroniek van november 2016.) De schaduwgever van de wijzer is gericht op de poolster

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 6