INHOUD cultureel erfgoed Van de redactie Van de redactie 1 Sieme Niks De ware Bergense tijd 2 Frits David Zeiler Honderd jaar vóór het Hof: Westdorp in 1540 6 Frans Nieuwenhuizen Het rijke Roomse leven 9 Toneelvereniging van het Jongerengilde Bert Veer Het verlies van een stukje onvervangbaar 10 Yvon Bos Eyssen Het Huis met de Pilaren 12 'Dichter in Bergen kun je eigenlijk niet zijn dan hier' Thea Leijen-Veldt Leijens in den vreemde 16 Mieke Botman Buitengewone bewoners van Even Buiten 23 Jacob en Maaike van Domselaer Nel Jongejans Van Het Sterkenhuis 28 De stoel van de meester Idzard van Manen JuniorKroniek 30 Neeltje verstuurt een ansichtkaart Colofon 32 Deze Bergense Kroniek heeft de primeur van een jeugdrubriek, JuniorKroniek genaamd, verzorgd door Idzard van Manen van de werkgroep Jeugd. Wij hopen dat jongere lezers - en zij niet alleen natuurlijk - er veel plezier aan beleven. Daarnaast treft u in deze Kroniek maar liefst drie familiegeschiedenissen aan. Het wel en wee van leden van de familie Leijen die na de oorlog emigreerden naar verre landen, is door Thea Leijen opgespoord en opgeschreven. Van de hand van Mieke Botman is het relaas over het leven van Jacob - een componist die leefde voor zijn muziek - en Maaike van Domselaer, bewoners van het huis Even Buiten. En Yvon Bos Eyssen beschrijft de wijze waarop de familie Loos het restaurant Het Huis met de Pilaren heeft vormgegeven, een fraai staaltje ondernemerschap. Geschiedenis beoefenen is soms ook het leggen van stukjes aan een puzzel waardoor gaandeweg een duidelijker beeld ontstaat. Frits David Zeiler laat dit sprekend zien door aan de hand van de oudst bekende kaarten van Bergen te reconstrueren hoe Westdorp er uit moet hebben gezien voor de bouw van het huidige Hof. Ook zal het inkijkje dat Frans Nieuwenhuizen u geeft in 'het rijke Roomse leven' via de toneelvereniging van het Jongerengilde, bij velen herinneringen oproepen; vindt Sieme Niks het plaatsen van een nieuwe zonnewijzer op de Ruïnekerk een goede aanleiding om u en mij mee te nemen in de tijd en over de tijd; beschrijft Nel Jongejans van het Sterkenhuis het leven en werk - we praten over de negentiende eeuw - van schoolmeester Pieter van Hoorn aan de hand van zijn oude stoel en memoreert Bert Veer ten slotte het betreurenswaardige verlies van een houten wandbord uit 1658 bij de brand in 2017 van De Beeck, waardoor een historische getuige definitief verloren is gegaan. Ondanks het coronavirus is door de schrijvers van artike len gewoon doorgewerkt en hebben de mensen van de verspreidingsgroep deze Kroniek toch maar weer bij u thuis bezorgd. Daar krijgen wij een goed gevoel van en u hopelijk ook. De redactie wenst u veel leesplezier. Theo de Graaff, voorzitter redactie 1

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 3