1 Postzegels? Brievenbus? I Boerderij wordt Sterkenhuis 31 De burgemeestersvrouw, Marie van Reenen, mocht Het Sterkenhuis inrichten als historisch museum (1914). Daar was ze heel blij mee. Ze hield van het oude boerendorp Bergen en wist hoeveel toeristen dat trok. Zo is het gekomen dat ook wij nog in het oudste huis van Bergen de geschiedenis van ons dorp kunnen ontdekken. Om haar ansichtkaart te versturen had Neeltje postzegels en een brievenbus nodig. Deze ansichtkaart laat zien waar ze terecht kon. Het gemeente bestuur vond het in 1910 tijd voor een Post- en Telegraafkantoor in Bergen. De houten hooiberg naast de boer derij uit 1655 werd gesloopt. Nu was er ruimte voor een grote indrukwekkende buurman. Dat paste bij de moderne tijd, vond burgemeester Jacob van Reenen. Het was bedacht door een beroemde architect, Hendrik Berlage. In het Post- en Telegraafgebouw kon Neeltje postzegels kopen, maar eventueel ook telefoneren en telegraferen. Mobiele telefoons waren er nog niet, wel 'vaste', die aan de wand hin gen. Maar toen had bijna niemand die. Met de telegraaf kon je snel berichten versturen. Links zie je twee brievenbussen. Een voor 'drukwerk' (zoals kranten en tijdschriften), een voor brieven en ansichtkaarten. Daar schoof Neeltje haar ansichtkaart in. De directeur woonde boven, zijn voordeur zit rechts. Het IA Ansichtkaart van het Post- en Telegraafgebouw uit 1910 publiek ging door de grote deur onder de stenen boog naar binnen. Het gebouw staat er nog, maar nu zit er een winkel in. En de voordeur van de directeur? Niet meer nodig! De brievenbus? Ga zelf maar eens kijken... In die tijd zakte de boerderij uit 1655 bijna in elkaar. Er woonden drie arme gezinnen in en koeien zag je er niet meer. Slopen maar, dacht het gemeentebestuur. Maar een rijke inwoner van Bergen, Jacob Sterken, vond dat zonde. Hij liet de boerderij opknappen. Het achterste deel was niet meer te redden. De boerderij werd met een derde ingekort. Om het gat te dichten, plakten ze er een 'voorgevel' als van een middeleeuws koop manshuis tegenaan. Bijzonder, want daar zat de voorgevel nooit en het was een boerderij. De nieuwe gevel van museum Het Sterkenhuis De oude foto's komen uit het Regionaal Archief Alkmaar. De kleurenfoto is gemaakt door Yvon Bos Eyssen.

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 33