Neeltje verstuurt een ansichtkaart JuniorKroniek Boerendorp Bergen Terug naar de echte mens Neeltje stuurt een ansichtkaart 30 Idzard van Manen Herken je dit plekje? Op deze oude foto staat het oudste huis van Bergen. Het werd gebouwd in 1655. Het was geen woonhuis van een deftige burger of koopman, maar een boerderij. De lage muur rechts is een stukje van de muur rondom de Ruïnekerk. De boer woonde en werkte toen dus in het centrum van Bergen. Daarom had hij er ook iets moois van gemaakt. De voorgevel kreeg trapjes, net als bij de trapgevels in de stad. In 1906, toen deze foto werd genomen, was Bergen ook nog een boerendorp. Kijk maar, links van de boerderij begonnen de weilanden al. Langs het pad naast de boerderij, het Smallepad, bracht de boer zijn vee naar de wei en haalde het hooi binnen. In onze tijd is het Smallepad geen landweggetje meer, maar een straatje tussen de huizen door. Het steekt verderop de Stationsstraat over en loopt door naar de Vijverlaan. Waar kijkt die man links op de foto eigenlijk naar? Hij ziet een dame die aan het schilderen is. Zij vindt de boerderij zo bijzonder dat ze er een schilderij van wil maken. Ze is om een heel speciale reden graag in Bergen. In die tijd vonden veel mensen uit de grote stad het daar veel te druk. Je woonde boven op elkaar en het stonk er verschrikkelijk. Bovendien zat je de hele dag in het lawaai. Koetsiers ruzieden met elkaar om wie er voorrang had. Hun koetsen en karren piepten en knarsten door de nauwe straatjes. De hoge huizen, met op elke etage een of meer gezinnen, hadden dunne muren. Altijd was er 'burengerucht'. En dan al die fabrieken, waarin stoommachines stonden te stampen... Een heel verschil met het platteland, in Bergen of een ander boerendorp. Daar woonden en werkten mensen nog in hun natuurlijke omgeving. Tussen de weilan den, bossen en duinen, maar ook echt dorps, levend mét en voor elkaar. Dat maakte het zo puur en onbedorven daar. En dat trok nieuws gierige mensen als de dame op de foto. Het leukste was natuurlijk als je daar wat lan ger van kon genieten. In een pension of hotel bijvoorbeeld of bij mensen thuis. Zo kwam rond 1900 het toerisme in Bergen op gang. Er kwamen ook kunstenaars als Dirk Filarski, Leo Gestel en Jan Toorop en zijn dochter Char ley schilderen. Wat zij hier zo mooi vonden, kun je nog steeds zien op hun schilderijen in Museum Kranenburgh en het Stedelijk Mu seum Alkmaar. De fotograaf die de oude boerderij fotogra feerde maakte er een ansichtkaart van. Die konden de toeristen dan aan hun familie of vrienden sturen. Dat deed ook Neeltje. Zij schreef zelf haar naam in sierlijke letters op de voorkant. Hoe meer toeristen er naar Bergen kwamen, hoe groter de vraag naar ansichtkaar ten. Maar ook naar boeken om tijdens de vakantie te lezen. Vlakbij waar de man naar de schilderes stond te kijken, bouwde Abram Joseph Bonda in 1910 een huis. Achterin kwam een drukkerij, voorin een boekwinkel. Bonda leende ook boeken uit voor geld. Hij maakte graag foto's van zijn dorp, die hij op ansicht kaarten afdrukte en verkocht. Bonda zelf woonde beneden, achter het rechterraam. Dit woongedeelte kwam later bij de winkel, de Eerste Bergensche Boekhandel. Bonda verhuurde de bovenverdieping. Op deze foto uit 1914 is net een verhuizing aan de gang. De Eerste Bergensche Boekhandel uit 1910

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 32