'A- Enkele gegevens zijn ontleend aan een tekst van dr. W.J. Sangers (kleinzoon van MeesterVan Hoorn). 29 j/ Een deel van Huize Anna (Hoflaan nr.16). Pieter van Hoorn, tekening van een deel van het woonhuis in het poëziealbum van dochter Miet van Hoorn. Collectie museum Het Sterkenhuis. Het gezin woonde eerst in de Jan Jacoblaan (Kerkbuurt 95, later deel van Het Witte Huis) en vanaf 1900 in Huize Anna, op Hoflaan nr. 16. Tekenen en zingen In de periode na de aanstelling van meester Van Hoorn maakte de school een grote ontwikkeling door. Er waren inmiddels ruim 200 leerlingen. Naast meester Van Hoorn werd een hulponderwijzeres aangesteld, juffrouw Géraud. Haar specialiteit was 'vrouwelijke handwerken' en zo kwam er in Bergen een aparte 'naai- en breischool'. Maar meester Van Hoorn had ook een specialiteit: tekenen en schilderen. Museum Het Sterkenhuis bewaart in de col- Het Reigersbosch ('Onder de Beuken'). Krijttekening van Pieter van Hoorn. Collectie museum Het Sterkenhuis. lectie een achttal prachtige tekeningen en aquarellen van zijn hand. Naast zijn eigen activiteit op dit gebied richtte hij een tekenschool op. Onder degenen die daar het tekenvak leerden, waren mensen die later bekende kunste naars werden, onder wie Albert Bogtman. Pieter van Hoorn had echter nog meer kwaliteiten, met name op het gebied van muziek. Hij gaf leiding aan zang uitvoeringen van een mannenkoor en een meisjeskoor. Na de zang volgden dan altijd opvoeringen van kinderoperet tes. Later dirigeerde hij ook uitvoeringen van de Zangver eniging Bergen, het kerkelijk zangkoor, het kinderkoor en de kinderzangklasse, elk jaar tot 1917. Dirigeerstok van Pieter van Hoorn. Geschenk van de zangkoren van Bergen in 1895. Collectie museum Het Sterkenhuis. Overpeinzingen Maar het onderwijs behield altijd zijn eerste aandacht. In 1909 werd hij benoemd tot hoofd van de Openbare Lagere School en hij bleef dit tot mei 1918. Kort nadat hij zijn taak had neerge legd werd hij ziek en hij overleed op 16 augustus 1918. Van een welver diende rust heeft hij niet kunnen genieten. De 'school van meester Van Hoorn' omvat veel meer dan het gebouw aan de Dorpsstraat. Het gaat om alles wat hij tussen 1876 en 1918 aan Ber- genaren heeft geleerd. Pijp uit het eind 19de eeuw met porseleinen pijpenkop waarop een Tussen al zijn werkzaam- bruine hond jaagt op wilde eenden. heden door heeft hij Collectie museum Het Sterkenhuis. natuurlijk in Huize Anna in zijn stoel gezeten en gedacht: Welke les ga ik morgen geven? Lukt het met de koorafstemming? Zijn de operettekleren wel op tijd klaar? Wat is Bergen toch mooi, ik ga morgen een tekening ma ken in het Reigersbosch. Hij heeft in die stoel van zijn mooie pijp genoten, en hij is er vast wel eens ingedommeld.

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 31