ÏAKOB van A MAAIKE van DOMSfFLAS '*jjjï MIDDELKOO/'s NUK.ERK1890 BER GEN 196 c. Grafsteen op het graf van Jaap en Maaike van Domselaer op de Alge mene Begraafplaats in Bergen NH. Foto door de auteur. We laten Adriaan Roland Holst afsluiten: Er zijn niet veel menschen van wie ik zeggen kan dat ik ze in mijn leven niet had willen missen. Eén van die weinigen was Jakob van Domselaer. Er werd wel eens gezegd dat hij geen omgang kon en wilde hebben met de medemens, die het niet in alles met hem eens was. Mijn ervaring van een omgang van tientallen jaren is in volstrekte tegenspraak met die bewering.' Bronnen o.a.: - Archief Maaike en Jakob van Domselaer (via internet). - Bergense Kroniek november 2000, november 2006, november 2009. - H.C. ten Berge. In de Kloostertuin geschreven. In H.C. ten Berge. De verdediging van de poëzie, Martinus Nijhoff/OKW, 1988. - Maaike van Domselaer-Middelkoop. Stemmen van ver en dichtbij. In: De Gids, eerste halfjaar 1958. - Maaike van Domselaer-Middelkoop. Herinneringen aan Piet Mondri aan. In: Maatstaf. Jaargang 7 (1959-1960), pag. 269 e.v. - Maaike van Domselaer-Middelkoop. Overzicht over het leven en wer ken van Jakob van Domselaer. Boekje, geen uitgever vermeld. 1964. - M. van Domselaer-Middelkoop. Brieven over Meerhuizen. In: Jaar boek Amstelodamum, 1971. - Victor Nieuwenhuijs en Maartje Seyferth. Film Klankstollingen. 2006. - Wim Vroom. De Nieuwe Kring in Bergen(NH): filosofen en kunste naars in Bergen 1916-1919. Bergen, Museum Kranenburgh, 2006. - Gesprekken met personen die een band met de familie of herinnerin gen aan het huis hadden. - Medewerkers van en opschriften op grafmonumenten op de Algemene Begraafplaats Bergen. Van Domselaer/Domselaar Opmerkelijk is dat op de Algemene Begraafplaats in Ber gen op de gezamenlijke grafsteen van Jakob, Maaike en Matie hun achternamen gespeld staan als Van Domselaer (met ae), terwijl op de grafsteen van Jaap jr. de familie naam Van Domselaar (met aa) staat. Jakob van Domse laer was bij zijn geboorte in 1890 met aa ingeschreven. Herinneringen van Tinie Smit-Roozendaal Tinie Smit-Roozendaal (in 1931 geboren aan het Zake- dijkje) werkte wel eens als huishoudelijke hulp bij de Van Domselaers. Wat weet zij over deze familie te vertellen? Dit vertelde ze in 2017 aan Yvon Bos Eyssen. In 1948 komt Tinie - ook Trien genoemd - als huishoude lijke hulp in dienst bij de familie Essers op de Natteweg (nu: hoek Koninginneweg). Bernard Essers is grafisch kunstenaar en maakt deel uit van de Bergense School. Tinie werd soms 'uitgeleend' aan de Van Domselaers die vlakbij wonen. Ook het 'muziekhuisje' met de vleugel moet ze wel eens schoonmaken - het heiligdom van de componist Jakob van Domselaer. Het werd ook gebruikt door zoon Willem, die ook componist werd, en door moeder Maaike voor haar pianolessen. Eén van de leer lingen was Trien Poot (zuster van dokter H. Poot). Het kunstenaarsgezin is erg arm, vertelt Tinie. De kolen voor de kachel worden betaald door vriend Adriaan Ro land Holst. De oude kooltjes worden zorgvuldig uit de kachel gehaald en uitgestrooid om het paadje te verhar den. Soms komt juffrouw Klos, de naaister, om kleren te verstellen; geld voor nieuwe kleding was er niet. En toch waren deze kunstenaars gek op deze manier van leven. Tinie vertelt dat er regelmatig met andere kunstenaars hevig gediscussieerd werd. Wanneer zij de kamer in kwam, ging het gezelschap over op het Frans, zodat zij het niet verstond. "Dat kon tot diep in de nacht doorgaan hoor", zegt ze nog met enige verbazing. "Zij gingen altijd laat naar bed en stonden pas in de middag op. Maar dan mocht ik geen 'goedemiddag' zeggen." De kleinzoon over zijn grootvader Victor Nieuwenhuijs, de oudste kleinzoon, schreef over een bezoek aan Natteweg 88: 'Ik heb mijn grootouders nauwelijks gekend. Er was zelden contact met de familie van moeders zijde. Mijn grootouders woonden in Bergen NH. Zeer sporadisch mocht ik op bezoek komen. Ik reisde dan van Alkmaar met de stoomtrein Bello naar Bergen. Op het landelijk stationnetje Natteweg, nog net buiten het dorp, stond mijn grootvader op mij te wachten. Zwijgend wandelden we samen door de polder naar de geïsoleerd gelegen villa, waar mijn grootouders woonden. Na aan komst verdween mijn grootvader in een klein huisje naast het woonhuis, om daar pas weer voor het avondeten uit te komen. Mijn grootmoeder, die pianoles gaf, had het te druk om zich met mij te bemoeien. De atmosfeer was vrij streng. Het enige geluid dat de stilte doorbrak was pianospel. Door het raam kon ik net mijn grootvader zien die op de vleugel speelde. Een heftig spelende man, met grijs, golvend haar. In 2006 heeft Victor Nieuwenhuijs samen met Maartje Seyferth een documentaire over zijn grootvader ge maakt, getiteld Klankstollingen. 27 JAKOB EN MAAIKE VAN DOMSELAER, BUITENGEWONE BEWONERS VAN 'EVEN BUITEN' eERÖf/V 19 f-lA TIE is,

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 29