71"/ f ze ***- c y ry 25 JAKOB EN MAAIKE VAN DOMSELAER, BUITENGEWONE BEWONERS VAN 'EVEN BUITEN' Jakob van Domselaer met zijn zoontje Jaap voor het huis, met naast hem een beeld van John Radecker. Foto uit: Wim Vroom. De Nieuwe Kring in Bergen. Maaike daarentegen vond de natuur en de polder te onher bergzaam. 'Ik kan hier niet wortelschieten', schreef zij. Wel roemde ze de dagen dat ze met de drie kinderen op het strand was. De kinderen Van Domselaer bezochten de Bosschool aan de Rondelaan in Bergen en ook een paar jaar het Murmellius Gymnasium in Alkmaar, om daarna door hun ouders bege leid te worden in de trant van hun levensopvattingen en principes. Simeon en Friso ten Holt waren hartsvrienden van Jaap en Wim. Simeon zat bij Jaap in de klas. In 1935 werd hij leerling van Jakob van Domselaer; jarenlang heeft hij les van hem gehad in pianospel en muziektheorie. Hierbij merkte ook Simeon dat zijn leraar een dwingend karakter had, bijvoor beeld omdat hij zijn leerling sterk afraadde naar het conser vatorium te gaan 'omdat hij daar niks bij zou leren'. Simeon ten Holt heeft later in Parijs het conservatorium (École Nor male de Musique de Paris) gevolgd. Financiële problemen Om financieel rond te komen gaven Jakob en Maaike bei den pianolessen. Ze kregen ook financiële bijdrages van hun oud-leerling dr. M.R. van Alphen de Veer, arts bij de Genees kundige Dienst van Philips Gloeilampen, vriend van de fami lie en bewonderaar van Van Domselaers muziek. Maaike probeerde met hulp van vrienden pianoconcerten voor haar man te organiseren, maar op het laatste moment trok Jakob zich dan weer terug. Steeds meer kreeg het componeren voorrang boven alles. In het donkere, zwart ge beitste atelier, zonder enige vorm van comfort en omringd door wilde struiken en kamerhoge bereklauw, werkte Van Domselaer onafgebroken aan zijn composities, wat echter geen inkomsten gaf. In de correspondentie met zijn oud leerling M.R. van Alphen de Veer schreef de componist: alsof er een dam ligt naar de buitenwereld waarover ik niet kan komen'. Gezinsleven en vriendschappen Het is een vraag hoe Van Domselaer zijn kluizenaarsbestaan heeft kunnen combineren met het gezinsleven en zijn vriend schappen. Mogelijk nam Maaike een groot deel daarvan voor haar rekening. Een beeld, een sfeer van het gezinsleven schetst ze als volgt: 'In de eetkamer, het enig warme vertrek, zaten kleine Jaap en ik te dammen, terwijl de twee andere kinderen die avond te voet terugkwamen van een Mengel berg-concert in Alkmaar.' De vriendschap tussen de van Domselaers, Charley Toorop en Piet Mondriaan dateerde al uit de tijd in Laren en Meer huizen, de kunstenaarskolonie in Amsterdam. Het contact hield al die jaren stand. De kunst was voor allen de drijvende factor. Hoewel Van Dom-selaer en Mondriaan artistiek gezien 5 1 i Jakob en Maaike van Domselaer voor het muziekhuisje. Bron onbe kend. JSf. L f) O - Een kaart van Piet Mondriaan gestuurd in december 1940 vanuit zijn toenmalige woonplaats Londen. Tekst: Beste Jaap en Maaike, Mijn beste wenschen voor Kerst en Nieuwjaar. In deze tijden zijn mijn ge dachten dikwijls bij jullie en ook denkende aan de vorige oorlogsjaren toen we samen waren. In lang niet van je gehoord. Schrijf eens een kaartje. Bron: Archief van Maaike van Domselaer, Internet.

Bergense kroniek | 2020 | | pagina 27